Sonik: W sprawie gazu łupkowego zderzają się interesy UE i Rosji

19 września 2013, 10:36 Energetyka

Poseł do Parlamentu Europejskiego z PO i Europejskiej Partii Ludowej Bogusław Sonik przekonuje, że Rosja przyjęła kurs na zderzenie z Unią Europejską. Widać to m.in. w energetyce.

W komentarzu dla Onetu Sonik przypomina, że Rosja opiera swój budżet na sprzedaży surowców. – W związku z tym trudno się dziwić, że jeśli widzi jakieś zagrożenie dla swoistego monopolu, który ma w tej materii, to podejmuje działania, które mają służyć jej interesom – ocenia. – Można powiedzieć, że mamy sprzeczne interesy (Polska i Rosja – red.). Rosja jest zainteresowana tym, żeby nie wydobywać gazu łupkowego, natomiast my jesteśmy zainteresowani tym, by go jak najszybciej i jak najwięcej wydobywać. Mamy swojego rodzaju zderzenie. I nie jest to tylko zderzenie na linii polsko-rosyjskiej, gdyż gaz łupkowy występuje w całej Europie. Więc jest to zderzenie z całą UE.

Jego zdaniem nie można ustalić pośredniej odpowiedzialności Gazpromu za opór przeciwko wydobyciu gazu łupkowego w Europie. – Są takie przypuszczenia, które są całkiem logiczne – mówi polityk.\

– Faktem jest, że wiele koncesji jest martwych, tzn. przydzielono je i nie są prowadzone tam żadne działania. I to jest chyba najbardziej niekorzystne. W naszym interesie jest bowiem przeprowadzenie jak najszybciej, jak największej ilości odwiertów – komentuje doniesienia o rzekomym kupowaniu udziałów w koncesjach łupkowych na terenie Polski przez Gazprom.

Źródło: Onet.pl