SpaceX może stracić 40 satelitów, które trafiły w burzę geomagnetyczną

12 lutego 2022, 06:30 Alert

CNN poinformowała, że SpaceX straci do 40 satelitów Starlink. Amerykanie przez pomyłkę wystrzelili je w potężną burzę geomagnetyczną.

SpaceX Elona Muska wystrzelił w miniony czwartek 49 satelitów Starlink na niską orbitę okołoziemską. – Około 80 procent z tych satelitów zostało uszkodzonych przez burzę geomagnetyczną – poinformowała firma.

Burze geomagnetyczne powstają w wyniku eksplozji na powierzchni Słońca. Dzieje się tak, gdy strumienie naładowanych cząstek lub wiatry słoneczne wchodzą w reakcję z ziemskim polem magnetycznym. Może to prowadzić m.in. do zakłóceń łączności na Ziemi.

– Burza objęła obszar orbity, w którym zostały rozmieszczone najnowsze satelity Starlink – poinformowała CNN. Według SpaceX około 40 satelitów ponownie wejdzie w atmosferę ziemską i spłonie. W przypadku niektórych już się to stało. – Satelity nie będą kolidować z innymi w trakcie deorbitowania, a ich części nie spadną na Ziemię – podkreśla firma Muska.

SpaceX nie zdradza, ile kosztuje budowa satelity Starlink, ale straty mogą być dotkliwe. Prezes firmy Gwynne Shotwell ujawniła jednak w 2019 roku, że cena wynosi poniżej miliona dolarów za sztukę.

CNN/Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Co by było, gdybyśmy na Ziemi odbijali promienie Słońca, by ochłodzić klimat? Według naukowców to bardzo zły pomysł