Projekt zmian regulacji czasu budowy dla obiektów jądrowych został przyjęty przez radę ministrów – podaje Polska Agencja Atomistyki w środę 17 sierpnia. Główny cel wprowadzonych przez rząd modyfikacji to skrócenie czasu budowy atomu w Polsce.
Czym jest specustawa?
Pod pojęciem specustawa jądrowa można rozumieć projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw. Dokument miał zostać przyjęty już w marcu tego roku. Wprowadza istotne rozwiązania, mające przyspieszyć proces budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Ułatwienia dla inwestorów
Podstawową zmiana jest przesunięcie decyzji zasadniczej na początek procesu inwestycyjnego. Tym samym inwestor może czuć się pewniej, bo cały proces inwestycyjny staje się bardziej stabilny. Dzięki temu decyzja może zapaść przed ustaleniem lokalizacji inwestycji, zabezpieczając proces.
Decyzja lokalizacyjna powstanie dopiero po utworzeniu raportu środowiskowego. Katalog inwestycji towarzyszących zostanie rozszerzony w szczególności o inwestycje niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby budowy elektrowni jądrowej oraz infrastruktury towarzyszącej. Organy lokalnych władz powinny wspierać inwestora nieodpłatnymi informacjami w kwestii lokalizacji.
Harmonogram polskiego programu energetyki jądrowej
Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 roku, a w 2033 roku zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni o mocy około 1–1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2–3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GW w oparciu o duże, sprawdzone reaktory jądrowe PWR generacji III (+). Inwestor prowadzi badania środowiskowe w dwóch lokalizacjach Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.
Państwowa Agencja Atomistyki/Szymon Borowski