AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Projekt zmian specustaw przesyłowych wraca do komisji sejmowej

Piotr Naimski podczas posiedzenia Sejmu RP. Fot. Sejm RP/Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Piotr Naimski podczas posiedzenia Sejmu RP. Fot. Sejm RP/Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących zakłada przygotowanie i realizację kluczowych inwestycji strategicznej infrastruktury energetycznej. Ustawa ma ułatwić rozbudowę sieci elektroenergetycznych, a także połączenie Gaz-Systemu z Polskim LNG.

Do projektu nowelizacji tzw. specustaw przesyłowych, po złożeniu dwóch poprawek przez klub Prawa i Sprawiedliwości, został we wtorek odesłany do sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Sens nowelizacji

– Ustawa przewiduje odszkodowania. Nie dotyka ona jednak samego procesu odszkodowań, a kwestii administracyjnych. W normalnych warunkach regulacyjnych przygotowanie inwestycji zajmuje 56 miesięcy. My dzięki tej specustawie skracamy ten okres do 19 miesięcy – powiedział w Sejmie Piotr Naimski pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Według autorów, zmiany w specustawach mają przyspieszyć procedury administracyjne. Jak wskazuje się w Ocenie Skutków Regulacji, na mocy obecnie obowiązujących przepisów “specustawy przesyłowej” z 2015 roku czas potrzebny do uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych to średnio 19 miesięcy. Proponowane zmiany mają skrócić ten czas do sześciu miesięcy. Naimski dodał, że projekt nowelizacji był uzgodniony w komisji wspólnej rządu i samorządu, a konsultacje z samorządami przy konkretnych inwestycjach muszą być prowadzone.

– Czasem jest tak, że władze samorządowe nie są w stanie zrozumieć interesu wykraczające poza granice samorządu. Wówczas jest faktycznie problem. Dlatego też niektóre inwestycje, które są w tej nowelizacji proponowane do uzupełnienia pozwolą te problemy pokonać – powiedział. Dodał, że wbrew pozorom, jeśli chodzi o konflikty w zakresie realizacji inwestycji linowych, tam gdzie jest sprzeciw właścicieli nie ma dużo. Zaznaczył, że nowelizacja przenosi ciężar odszkodowań ze Skarbu Państwa na inwestorów, ale jest to jednorazowe odszkodowanie i inwestorzy są zwolnieni z opłat wynikających z dzierżawy.

Nowe inwestycje

Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma zagwarantować udział operatorów systemów przesyłowych w procesie planistycznym. Ma to prowadzić to do wyeliminowania kolizji infrastruktury służącej do przesyłania energii elektrycznej oraz paliw gazowych z innymi obiektami budowlanymi. Ponadto wprowadzono przepisy związane z przewidzianym połączeniem operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu z jego spółką zależną Polski LNG.

Jednym z celów modyfikacji specustawy jest przystosowanie sieci do przesyłania energii elektrycznej z farm wiatrowych na morzu. Projektowane przepisy mają wyeliminować wątpliwości interpretacyjne, jakie się dotychczas pojawiły, m.in. w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku. W projekcie specustawy pojawia się też lista inwestycji w systemie przesyłowym energii elektrycznej, które miałyby zostać nią objęte. Są tam podmorski kabel na Litwę, 12 linii 400 kV, ośmiu – 220 kV, oraz przepis, że specustawą są objęte też modernizacje, przebudowy itp. linii o napięciu 220 kV lub wyższym.

Sejm RP/PAP/Bartłomiej Sawicki


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X