Czeka nas nerwowa zima. Spięcie

29 lipca 2022, 07:30 Energetyka

W ankiecie w mediach społecznościowych czytelnicy BiznesAlert.pl w przytłaczającej większości stwierdzili, że dodatek węglowy przyjęty przez Prawo i Sprawiedliwość to zły pomysł. Dziennikarze Jędrzej Stachura i Michał Perzyński rozmawiają o tym rozwiązaniu i zastanawiają się jak będzie wyglądać nadchodząca zima.

Czy dodatek węglowy to dobry pomysł?

– Problemy z dostępnością węgla w Polsce wynikają z wprowadzonego embarga na surowiec z Rosji po jej inwazji na Ukrainę. Węgiel z importu był wykorzystywany przede wszystkim do ogrzewania domów. Wprawdzie Polska sprowadza węgiel z takich kierunków jak RPA, Australia, USA czy Kolumbia, ale tutaj pojawia się problem z przepustowością naszych portów, ponieważ węgiel z Rosji przyjeżdżał do nas drogą lądową – mówił Michał Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.

– Zastanówmy się czy dodatek węglowy to dobry pomysł. W czasie, kiedy mamy rekordowo wysoką inflację, taki ruch na pewno ją pogłębi. Przypomnijmy też, że do dodatku uprawnieni są ci, którzy zgłosili, że ogrzewają domy węglem, nie ma natomiast obowiązku wydania środków na ten cel. Wydaje się, że przede wszystkim trzeba powiedzieć mieszkańcom, żeby oszczędzali energię tam, gdzie jest to możliwe. Z pewnością jednak nadchodząca zima będzie nerwowa – mówił Michał Perzyński.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu na YouTube, SoundCloud lub Spotify.