Sprzeciw KRRiT wobec obchodów rocznicy Radia Wrocław. Powodem jest historia stacji
Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wezwali dyrekcję spółki Polskie Radio Wrocław do przeprosin Polaków za „kompromitujące polską radiofonię świętowanie niemieckich rocznic”. Według KRRiT nieodpowiednie jest obchodzenie rocznicy założenia stacji, która pierwotnie była narzędziem zaborcy.
24 sierpnia Radio Wrocław zorganizowało imprezę plenerową „Stulecie radiofonii nad Odrą”. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie powstania stacji.
W 1924 roku we Wrocławiu uruchomiona została pierwsza rozgłośnia radiowa Schlesische Funkstunde, potem niespełna dekadę później została przekształcona w Reichssender Breslau.
Radiostacja w okresie II wojny światowej służyła za narzędzie niemieckiej propagandy Józefa Goebbelsa. Na powyższy fakt zwrócili uwagę krytycy imprezy plenerowej twierdząc, że udział Polskiego Radia Wrocław w obchodach rocznicy założenia tej rozgłośni stanowi akt ignorancji wobec Polskiej historii.
„Przykro mi, że nie zrozumieli intencji tej plenerowej imprezy, która odnosiła się do setnej rocznicy nadania pierwszego sygnału radiowego w tym mieście. Z tego powodu chcieliśmy naszym słuchaczom przybliżyć obecne Polskie Radio Wrocław, nadające na całym Dolnym Śląsku, miejskie Radio RAM i naszą antenę Radio Wrocław Kultura. I to się udało, skoro odwiedziło nas kilkanaście tysięcy słuchaczy, było sporo dobrej zabawy i udany event promocyjny” – skomentował całą sytuację w rozmowie z PAP Tomasz Duda, likwidator stacji.