AlertŚrodowisko

Zmiany klimatyczne i ekstremalne zjawiska pogodowe mocno uderzają w Azję

Źródło: pixabay

W 2023 roku Azja stała się regionem najbardziej dotkniętym klęskami żywiołowymi, wynika to z najnowszego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Powodzie, burze oraz fale upałów spowodowały najwięcej ofiar śmiertelnych i strat gospodarczych.

Azja ociepla się szybciej niż średnia globalna, z trendem ocieplenia prawie podwajającym się od lat 1961-1990. W 2023 roku region ten doświadczył jednego z najgorętszych lat w historii, z rekordowymi temperaturami od zachodniej Syberii po Azję Środkową i Japonię. Powodzie i burze stały się dominującymi zagrożeniami w kategorii katastrof hydrometeorologicznych, z 79 zgłoszonymi katastrofami w 2023 roku, które pochłonęły życie ponad 2 000 osób i poszkodziły dziewięciu milionom.

W regionie Azji Wysokogórskiej lodowce cofają się w coraz szybszym tempie, zagrażając przyszłemu bezpieczeństwu wodnemu. Dodatkowo temperatury powierzchni morza w północno-zachodnim Pacyfiku osiągnęły rekordowe wartości, a obszary systemu prądów Kuroshio ocieplają się trzy razy szybciej niż średnia globalna. W 2023 roku Azja była także świadkiem 17 nazwanych cyklonów tropikalnych oraz ekstremalnych opadów, które spowodowały powodzie i znaczne zniszczenia.

Raport podkreśla potrzebę lepszego przygotowania i wczesnego ostrzegania przed klęskami żywiołowymi oraz dostosowania się do zmieniających się warunków klimatycznych. Wielu ekspertów i organizacji apeluje o zwiększenie inwestycji w technologie i strategie mające na celu łagodzenie skutków zmian klimatu oraz ochronę społeczeństw i środowiska.

W reakcji na te wyzwania, Światowa Organizacja Meteorologiczna oraz Komisja Gospodarcza i Społeczna ds. Azji i Pacyfiku (ESCAP) zobowiązały się do intensyfikacji współpracy i wsparcia dla krajów regionu w celu zmniejszenia ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi i adaptacji do zmian klimatu.

World Meteorogical Organisation / Mateusz Gibała

Gibała: Zmiany klimatu dotykają góry. Czy to jeden z ostatnich sezonów narciarskich jakie znamy?


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Niemieckie ciężarówki boją się opłat za klimat

  Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) wyraziło obawy o wysokie grzywny liczone w miliardach euro ze względu na wygórowane cele...

Udostępnij:

Facebook X X X