Unia chce pomóc miastom osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku

26 czerwca 2024, 11:45 Alert

Grupa 112 miast dążących do wyeliminowania netto swoich emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku będzie potrzebować łącznie 650 miliardów euro na inwestycje, aby zrealizować ten cel.

Nowe Miasto. Grafika: Wizualizacja autorów koncepcji.
Nowe Miasto. Grafika: Wizualizacja autorów koncepcji.

W ramach „Misji 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast UE”, cel miast dotyczący zerowej emisji netto jest bardziej ambitny niż większości rządów, przy czym 27 krajów UE oraz Wielka Brytania ustaliły termin na 2050 rok.

Spośród 377 miast, które aplikowały do programu, wybrano 100 z UE i 12 z krajów stowarzyszonych. Te miasta opracowują plan klimatyczny przy wsparciu UE i non-profitowej firmy doradczej Bankers without Boundaries (BwB). Plan ten następnie przekształcany jest w plan inwestycyjny oceniany przez Komisję Europejską i niezależnych ekspertów, zanim miasto otrzyma etykietę potwierdzającą ten fakt.

Jak podaje Reuters, do tej pory zatwierdzono plany 33 miast, w tym Lyonu, Sewilli, Malmö, Lizbony i Florencji, a więcej planów ma zostać zatwierdzonych w październiku. Projekty mogą obejmować modernizację budynków w celu zwiększenia ich efektywności energetycznej oraz dostosowanie infrastruktury do bardziej ekstremalnych warunków pogodowych.

Aby pomóc w zgromadzeniu środków, UE w środę uruchomiła „Climate City Capital Hub”, który wykorzysta gwarancje rządów narodowych do przyciągnięcia prywatnych finansów i połączy małe projekty, które zazwyczaj miałyby trudności z uzyskaniem finansowania indywidualnie.

Finansowanie publiczne i prywatne może przybierać różne formy, w tym tworzenie lokalnych funduszy inwestycyjnych lub emitowanie obligacji na finansowanie określonych projektów. BwB poinformowało, że prawie 50 inwestorów już wyraziło zainteresowanie inwestowaniem, gdy tylko pipeline będzie gotowy. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ma współpracować z hubem, aby zapewnić miastom doradztwo finansowe i techniczne w celu realizacji ich planów.

Miasta są głównym źródłem zmian klimatycznych, produkując 70% światowych emisji CO2 według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, począwszy od przemysłu i zużycia energii w budynkach po systemy transportowe oparte na paliwach kopalnych. Mieszkańcy miast są również mocno narażeni na zmiany klimatyczne. Prawie połowa szkół i szpitali w europejskich miastach znajduje się w miejskich „wyspach ciepła”, gdzie gęste skupiska budynków i dróg pochłaniają ciepło i podnoszą temperatury bardziej niż tereny zielone, narażając wrażliwe osoby na większe ryzyko zgonu z powodu stresu cieplnego.

Reuters / Mateusz Gibała

Orlen zacznie budowę morskiej farmy wiatrowej w porcie w Danii a nie w Polsce