– Zdecydowaliśmy się wykluczyć opakowania po mleku i produktach mlecznych z systemu kaucyjnego – powiedziała w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Dodała, że głównym powodem decyzji są obawy dotyczące kwestii sanitarnych.
– Wyniki konsultacji (dotyczących systemu kaucyjnego – przyp. red.) obejmują przyjęcie istotnych postulatów przemysłu mleczarskiego. Zdecydowaliśmy – po uwzględnieniu opinii producentów, operatorów sklepów oraz samorządów – aby wyłączyć opakowania po mleku i produktach mlecznych z systemu kaucyjnego – powiedziała zastępczyni ministra podczas konferencji prasowej w czwartek. Podkreśliła, że głównym argumentem za wyłączeniem tego typu opakowań jest „kwestia sanitarna”.
– Pojawiały się obawy, prawdopodobnie uzasadnione, że moglibyśmy mieć problemy z utrzymaniem czystości w punktach odbioru opakowań – dodała. Sprecyzowała, że chodzi o zarówno automaty do opakowań, jak i punkty odbioru w małych sklepach, „które są dla nas bardzo istotne”.
System kaucyjny w Polsce od 2025 roku. Jak będzie wyglądał? Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma wejść w życie od 2025 roku. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy oraz zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą zobowiązane do przyjmowania pustych opakowań i zwracania kaucji.
Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale ich udział w systemie odbioru opakowań będzie dobrowolny. System będzie obejmował trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, wielokrotnego użytku butelki szklane do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Wcześniej zakładano, że obowiązek zbierania opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu kaucyjnego zostanie wprowadzony na początku 2026 roku.
Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała