Stachura: Szlak transformacji energetycznej PGE w 2021 roku

20 grudnia 2021, 11:30 Energetyka

Kończy się 2021 rok, w którym Polska kontynuowała wędrówkę szlakiem transformacji energetycznej. Ścieżka ku neutralności klimatycznej wymagała wielu inwestycji państwowych przedsiębiorstw energetycznych. Jak poradziła sobie z tym Polska Grupa Energetyczna? – zastanawia się Jędrzej Stachura, redaktor BiznesAlert.pl.

Fotowoltaika. Fot. Polska Grupa Energetyczna
Fotowoltaika. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Nadszedł czas podsumowania 2021 roku w Polskiej Grupie Energetycznej (PGE). W ciągu dwunastu miesięcy, spółka otworzyła szereg projektów na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, infrastruktury gazowej, ciepłownictwa i fotowoltaiki. Ważnymi punktami strategii PGE w 2021 roku były również: transformacja regionalna, gromadzenie gruntów i pozwoleń pod przyszłe inwestycje oraz modernizacja infrastruktury dystrybucyjnej.

Offshore

Podsumowanie 2021 roku w Polskiej Grupie Energetycznej warto rozpocząć od projektów morskiej energetyki wiatrowej. Koncern nawiązał współpracę z duńskim Ørsted i buduje największą farmę wiatrową w historii Morza Bałtyckiego. Projekt Baltica, instalacji o mocy 2,5 GW, jest realizowany w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3. Pierwsza energia popłynie stamtąd do polskich domów już w 2026 roku. Spółka realizuje również samodzielny morski projekt Baltica 1.

W lutym 2021 roku PGE Baltica zawarła umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej dla MFW Baltica 1. W kwietniu Urząd Regulacji Energetyki przyznał kontrakt różnicowy na potrzeby MFW Baltica, natomiast w lipcu 2021 roku został wybrany podwykonawca do badań geotechnicznych dna morskiego. Dwa miesiące później PGE uruchomiła przetarg na dostawcę generatorów turbin wiatrowych, stanowiących najbardziej kapitałochłonną część inwestycji.

Listopad 2021 roku obfitował w ważne wydarzenia z perspektywy PGE i jej strategii rozwoju offshore. Spółka rozpoczęła proces indywidualnych negocjacji z Komisją Europejską, dotyczący ustalenia indywidualnej ceny w kontrakcie różnicowym dla MFW Baltica. W tym samym miesiącu Grupa podpisała porozumienia z Eneą i Tauronem, które dotyczyły warunkowych umów sprzedaży udziałów w czterech spółkach projektowych. Ich zadaniem będzie pozyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm offshore w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. PGE planuje rozwijać trzy projekty morskie na Morzu Bałtyckim z Eneą i jeden we współpracy z Tauronem.

Gaz do dechy

Wsparciem powstających morskich farm wiatrowych ma być najnowocześniejsza elektrownia gazowa w Europie.  Pod koniec listopada, Grupa pochwaliła się wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę dwóch bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra. Powstające jednostki będą największą i najnowocześniejszą elektrownią gazową w Polsce. Projekt jest gotowy w 40 procentach, a cała inwestycja o wartości blisko pięciu miliardów złotych zostanie oddana do użytku przed końcem 2023 roku. PGE podkreśla, że nowa inwestycja to jeden z najważniejszych elementów transformacji w kierunku niskoemisyjnym.

Transformacja regionu bełchatowskiego

W 2021 roku PGE ogłosiła plan wygaszania energetyki węglowej w regionie bełchatowskim. W 2036 roku wyłączy z eksploatacji ostatni blok Elektrowni Bełchatów.

Spółka powołała Centrum Rozwoju Kompetencji w Bełchatowie, gdzie we wrześniu 2021 roku naukę rozpoczęło 177 słuchaczy na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. W listopadzie odbyła się inauguracja budowy Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie.  Grupa podkreśla, że przygotowuje kolejne inwestycje, które zmienią region bełchatowski.

Grunt to fotowoltaika

Polska Grupa Energetyczna gromadzi coraz więcej gruntów i pozwoleń, które umożliwiają budowę farm fotowoltaicznych. Aktualnie zabezpieczyła blisko trzy tysiące ha terenu, na których powstaną instalacje o łącznej mocy ok. 2 GW. Do końca 2021 roku Grupa ma uzyskać na potrzeby nowych projektów o łącznej mocy blisko 200 MW. W kolejnych latach ten proces ma przyspieszyć, co pozwoli spółce ogłaszać przetargi na 300, a nawet 400 megawatów rocznie w fotowoltaice.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Koncern planuje inwestycje ciepłownicze, które poprowadzą go do odejścia od wytwarzania energii w oparciu o węgiel do 2030 roku. Dojdzie do tego we wszystkich lokalizacjach, w których PGE posiada aktywa ciepłownicze. Nowe źródła będą wykorzystywać do produkcji ciepła gaz, odpady komunalne, biomasę, ciepło odpadowe oraz energię odnawialną.

W połowie października, PGE rozpoczęła budowę Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach. Wybrała także wykonawców, którzy wybudują kotłownie rezerwowo-szczytowe w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Bydgoszczy. Inwestycje w nowe kogeneracyjne jednostki gazowe ma sprawić, że w Gorzowie Wielkopolskim i Rzeszowie węgiel zostanie całkowicie wyeliminowany z produkcji ciepła.

W grudniu 2021 r. Gdańsku oddaliśmy do eksploatacji pierwsze w Polsce kotły elektrodowe. To ważna inwestycja dla mieszkańców Gdańska. Zastosowanie kotłów elektrodowych jako zeroemisyjnego źródła energii pozytywnie wpłynie na jakość powietrza.

W grudniu 2021 roku spółka podpisała również umowy na zaprojektowanie i budowę kotłów gazowo-olejowych w Lublinie. Budowa mocy wytwórczych zapewni pokrycie zapotrzebowania na ciepło odbiorców w Lublinie po 2023roku.

Sieć dystrybucyjna

PGE kończy największą inwestycję w sieć dystrybucyjną na Mazowszu. Dzięki temu, region Czosnowa koło Łomianek zyska nowoczesną infrastrukturę energetyczną. Stacja elektroenergetyczna 110/15 kV w Czosnowie wraz z powstającymi liniami wysokiego napięcia poprawią bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i umożliwią przyłączanie do sieci nowych obiektów.

W październiku 2021 roku został oddany do użytku przebudowany i zmodernizowany poligon szkoleniowy w Krasnobrodzie. To miejsce umożliwia prowadzenie szkoleń w technologiach prac pod napięciem w sieciach średniego i niskiego napięcia.

W tym roku PGE Dystrybucja oddała do użytkowania dwa nowe budynki: siedzibę Rejonu Energetycznego Legionowo oraz Posterunku Energetycznego Wisznice. Nowe obiekty mają poprawić komfort i warunki pracy energetyków, zaś wyższy standard wyposażenia technicznego pozwoli na skuteczniejszą obsługę klientów.

PGE uważa, że jednym z ważniejszych zagadnień transformacji energetycznej w Polsce jest budowa nowoczesnej łączności dla sektora energetyki zapewniającej niezawodną i bezpieczną transmisję danych. W tym celu od ponad dwóch lat w Grupie PGE trwają prace nad wymaganiami dla sieci łączności specjalnej LTE450. W tym roku Program LTE450 wszedł w etap inwestycyjny i zostały uruchomione pierwsze przetargi, jak również zostało podpisane porozumienie w sprawie pilotażu usług sieci łączności specjalnej w technologii LTE w paśmie 450MHz na obszarze koncesyjnym Taurona.

Zielona zmiana

2021 rok to również temat zielonej energii. PGE podpisała umowy na dostawy z 49 klientami dla łącznego wolumenu ponad 2 350 GW. To tyle energii, ile w ciągu roku zużywa ponad milion gospodarstw domowych w Polsce. Z oferty „Naturalnie że energia”, gwarantującej pochodzenie energii z odnawialnych źródeł, w szczególności energii z wiatru, skorzystały m.in. takie firmy jak: PepsiCo Polska, Krynica Vitamin i BASF Polska. Wśród polskich operatorów systemu dystrybucyjnego to właśnie PGE Dystrybucja  dysponuje największą liczbą mikroinstalacji. Od stycznia do końca września 2021 roku do sieci PGE zostało przyłączonych ok. 98 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy blisko 700 MW.