MON: grupa robocza przygotowuje plan budowy stałych baz USA w Polsce

5 października 2018, 10:00 Alert

– To jest kolejna rozmowa i kolejne, moje spotkanie z sekretarzem obrony. Bardzo intensywnie pracujemy nad osiągnięciem wspólnego celu. Prace dotyczące opracowania szczegółów tego projektu podjęła także grupa robocza złożona z ekspertów Pentagonu i Ministerstwa Obrony Narodowej – poinformował minister Mariusz Błaszczak po swojej rozmowie z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem na temat stałych baz wojsk USA w Polsce.

Armia USA / fot. Flickr

W czwartek, szef MON uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli, podczas którego omawiany był proces wdrażania postanowień lipcowego szczytu NATO, kwestie dotyczące obrony kolektywnej, budżetów obronnych oraz programy wzmacniające zdolności obronne, w tym Inicjatywa Gotowości, tzw. 4×30. Minister Błaszczak uczestniczył w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej z udziałem Szwecji i Finlandii na temat współpracy NATO – UE w zakresie europejskich inicjatyw obronnych oraz w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na temat obrony kolektywnej i odstraszania.

– Podczas dzisiejszego spotkania mówiliśmy o zagrożeniach wynikających z agresywnej postawy ze strony rosyjskiej. To niezwykle ważne, żeby mieć świadomość tych zagrożeń i znaleźć właściwą, i skuteczną odpowiedź. NATO jest solidarne i stanowi gwarancję bezpieczeństwa państw, które wchodzą w skład sojuszu – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Kwaterze Głównej NATO.

– Rozmawialiśmy na temat sytuacji, jaka ma miejsce w Europie i na świecie w związku z agresywnym zachowaniem rosyjskim. Dziś minister obrony Królestwa Holandii przedstawiła informacje dotyczące kolejnego ataku cybernetycznego ze strony rosyjskiej. To już jest kolejny przejaw działań hybrydowych Rosji. Mówiliśmy o tym, jak przeciwdziałać tego rodzaju atakom. USA zadeklarowały swój udział w przeciwdziałaniu atakom cybernetycznym. Polska jest gotowa do udziału w tych przedsięwzięciach – poinformował szef MON.

W trakcie wizyty w Brukseli, minister Błaszczak podczas spotkań bilateralnych rozmawiał z ministrami: Chorwacji, Rumunii, Litwy oraz minister Włoch na temat rozwijania i wzmacniania współpracy dwustronnej. Szef MON spotkał się także z sekretarzem obrony J. Mattisem.

– Rozmowa z sekretarzem obrony dotyczyła relacji bilateralnych, w tym kwestii związanych ze stałymi bazami USA w Polsce. Pentagon bardzo intensywnie pracuje nad ofertą złożoną przez stronę polską dotyczącą stałych baz – poinformował minister Błaszczak. Szef MON przypomniał, że Pentagon do marca 2019 roku został zobowiązany przez Kongres USA do przedstawienia rekomendacji dotyczących ulokowania stałych baz na terenie Polski.

Podczas spotkania ministrów obrony państw NATO, wiceminister Tomasz Szatkowski podpisał, w imieniu ministra obrony narodowej, Deklarację Intencji w sprawie morskich systemów bezzałogowych. Państwa podpisujące to: Polska, Belgia, Dania, Niemcy, Grecja, Włochy, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania.

Ministerstwo Obrony Narodowej