Budowniczy atomu w Polsce ładuje już paliwo do reaktorów w USA

24 lipca 2023, 06:45 Alert

21 lipca 2023 roku nastąpił kolejny ważny krok w rozbudowie elektrowni. Georgia Power poinformowała, że wiele zadań potrzebnych do ukończenia bloku 4 zostało zakończonych, a reaktor jest przygotowywany do załadowania paliwa.

Elektrownia Vogtle. Fot. Southern Nuclear.
Elektrownia Vogtle. Fot. Southern Nuclear.

Elektrownia jądrowa Vogtle w stanie Georgii rozbudowuje się o dwa kolejne bloki reaktorów. Obiekt ten jest współwłasnością lokalnych firm energetycznych –  Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power i Dalton Utilities.

Obiekt docelowo będzie składać się czterech ciśnieniowych reaktorów wodnych od AP1000 od firmy Westinghouse, o mocy 1,1 GW, dołączając do dwóch istniejących reaktorów, które działają w tym miejscu od 1987 i 1989 roku.

Interesujące jest, że głównym dostawcą technologii dla elektrowni Voglte jest firma Westinghouse, która wraz z firmą Bechtel będzie budować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce na Pomorzu.

Co ważne, rozbudowa elektrowni Vogtle miała początkowo zakończyć się siedem lat temu, ale w trakcie budowy pojawiło się wiele opóźnień i  wiele dodatkowych kosztów, podnosząc całkowity koszt do około 35 miliardów dolarów.

Prace nad blokiem 3, który mógłby wejść do eksploatacji jeszcze w tym roku, rozpoczęły się w marcu 2013 roku. Budowa bloku 4 rozpoczęła się w listopadzie tego roku. Blok nr 3 osiągnął pierwszy stopień krytyczności w marcu, a w kwietniu został podłączony do sieci elektroenergetycznej. Jednostka osiągnęła pełną moc pod koniec maja, a urzędnicy powiedzieli, że jest w końcowej fazie testów rozruchowych.

Elektrownia Vogtle ma potencjał dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej dla regionu, ale opóźnienia i przekroczenia kosztów sprawiły, że rozbudowa była trudnym przedsięwzięciem. Jednak zakończenie kluczowych zadań i przygotowania do załadowania paliwa są ważnymi krokami w kierunku uruchomienia nowych reaktorów.

Warto wspomnieć, że zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 roku, a w 2033 roku zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki mają być wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GW.

Energy Portal / Jacek Perzyński

Mikulski: Reaktory jądrowe w USA, czyli jak to robi Westinghouse