Stany Zjednoczone uruchamiają projekt budowy nowego reaktora badawczego

5 marca 2019, 14:15 Alert

Amerykański Departament Energii (DOE) uruchomił projekt budowy Uniwersalnego Źródła Neutronów Prędkich (Versatile Fast Neutron Source), aby zapewnić możliwość prowadzenia badań przy użyciu neutronów prędkich. Ma to pomóc USA w rozwoju zaawansowanej technologii reaktorów jądrowych. Uniwersalny reaktor testowy (Versatile Test Reactor – VTR) ma zostać ukończony do 2026 roku.

Fot. Pixabay

Według DOE zdolność do prowadzenia testów z wykorzystaniem neutronów prędkich mogłaby pomóc krajowi osiągnąć cel, jakim jest rozwój zaawansowanych technologii reaktorów jądrowych. Obiekty badawcze dysponujące takimi możliwościami są obecnie dostępne tylko w kilku ośrodkach na świecie, a Stany Zjednoczone nie prowadziły tego typu prac badawczych od ponad 20 lat. Oznacza to, że amerykańscy konstruktorzy nie mieli możliwości przeprowadzania testów napromieniowania niezbędnych do opracowania koncepcji zaawansowanych reaktorów, innych niż powszechnie stosowanych reaktorów lekkowodnych, które wykorzystują zwykłą (lekką) wodę do chłodzenia rdzenia. Reaktor VTR ma stanowić takie źródło neutronów prędkich potrzebne do testowania konstrukcji zaawansowanych reaktorów, nowych rodzajów paliwa i innych materiałów reaktorowych.

Ustawa o zdolnościach innowacyjnych w dziedzinie energii jądrowej (Nuclear Energy Innovation Capabilities Act) z 2017 r. nakłada na DOE obowiązek opracowania źródła neutronów prędkich na bazie reaktora, przeznaczonego do testowania zaawansowanych paliw i materiałów reaktorowych oraz do uruchomienia programu badawczego służącego zwiększeniu zdolności do opracowywania nowych technologii reaktorów z wykorzystaniem wysokowydajnych technik modelowania komputerowego i symulacji. Na lidera projektu wyznaczone zostało Narodowe Laboratorium DOE w Idaho (INL). Uruchomienie programu budowy reaktora VTR zostało ogłoszone 28 lutego przez amerykańskiego Sekretarza ds. Energii Ricka Perry’ego podczas wspólnej konferencji prasowej z dyrektorem wykonawczym Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), Fatihem Birolem.

Sekretarz Perry stwierdził, że VTR jest kluczowym krokiem w kierunku realizacji działań prezydenta Donalda Trumpa mających na celu „ożywienie i wzrost” amerykańskiego przemysłu nuklearnego. „Ten najnowocześniejszy reaktor zapewni amerykańskim firmom zdolność, której obecnie nie posiadają, do przeprowadzania zaawansowanych testów technologii i paliw bez konieczności udawania się do naszych konkurentów w Rosji i Chinach” – powiedział.

VTR wyeliminuje „lukę badawczą” i „drastycznie” przyspieszy czas niezbędny do testowania, rozwoju i certyfikowania zaawansowanych technologii reaktorowych, a także będzie kluczowym elementem w tworzeniu nowych paliw, materiałów, oprzyrządowania i czujników – stwierdza DOE. „Dysponowanie takimi własnymi możliwościami badawczymi jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa narodowego i naszej zdolności do odzyskania pozycji światowego lidera w dziedzinie zaawansowanych technologii reaktorowych”, oświadczył Ed McGinnis, główny zastępca asystenta sekretarza biura DOE ds. energii jądrowej.

Laboratorium INL dokonało już wcześniej wyboru technologii PRISM opracowanej przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), aby wesprzeć program VTR i zleciło GEH współpracę z firmą Bechtel w celu przyspieszenia projektowania i oszacowania kosztów budowy VTR bazującego na koncepcji zintegrowanego reaktora prędkiego chłodzonego ciekłym sodem.

DOE ogłosił 1 marca podjęcie Decyzji Zasadniczej 0 (CD-0) o przystąpieniu do prac koncepcyjnych nad projektem reaktora, planowania zarządzania budową, analizy kosztów i opracowania harmonogramu działań. Reaktor VTR ma być zlokalizowany na terenie należącym do INL, 75 km na zachód od Idaho Falls w stanie Indiana. Według DOE reaktor może zostać ukończony i rozpocząć pracę „już w 2026 roku”.

World Nuclear News/Departament Energii USA/CIRE.PL