Agusta Westland zaprezentuje AW101

28 lutego 2017, 14:30 Alert

W najbliższy piątek, 3 marca, w Warszawie włosko-brytyjski koncern AgustaWestland oficjalnie zaprezentuje po raz pierwszy w naszym kraju śmigłowiec AW101. Zaproszony został minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. Oznacza to niewątpliwie, że maszyna zostanie zaoferowana polskim Siłom Zbrojnym.

śmigłowiec AW101
śmigłowiec AW101

Przypomnijmy, że koncern jest właścicielem polskiej WSK PZL-Świdnik. W poprzednim przetargu na śmigłowce (łącznie 50 maszyn), ogłoszonym przez rząd PO-PSL, a unieważnionym przez obecny, firma oferowała model AW149. Zaś obecnie odbywają się na razie dwa przetargi, na śmigłowce dla sił specjalnych i do zwalczania okrętów podwodnych – po 8 sztuk.

Jak podkreślają przedstawiciele producenta, śmigłowiec został zaprojektowany z myślą o realizacji misji morskich. Jest duży, może przewozić do 30 żołnierzy. Potwierdził swoje możliwości podczas licznych misji – od Bliskiego Wschodu (w tym w Iraku i Afganistanie) po Arktykę. Jest wyposażony w system przeciwoblodzeniowy. Pozwala to na realizację misji we wszystkich warunkach pogodowych. Promień działania wynoszący około 650 kilometrów umożliwiałby operowanie niemal na całym Morzu Bałtyckim.

Maszyna ma wytrzymałe podwozie, o dużym prześwicie, co daje możliwość lądowania w trudnych warunkach terenowych. Wyróżnia ją Active Vibration System, w ten sposób uzyskano niski poziom wibracji. Charakteryzuje ją również niski poziom hałasu (poniżej norm UE) zwiększający komfort pracy załogi i pasażerów. Ma dużą kabinę z łatwym dostępem przez tylną rampę. Ta właśnie rampa o szerokości kabiny i drzwi z obu strony kabiny ułatwia załadunek i wyładunek.

Głównymi użytkownikami są brytyjska marynarka wojenna – 44 sztuki, brytyjskie siły powietrzne – 28, kanadyjskie ratownictwo morskie (SAR) – 23 i włoska marynarka wojenna – 22.

Mieczysław Starkowski/BiznesAlert.pl