Innowacje

Starkowski: Prawem o robotyce zajmie się Komisja Europejska

Robot przemysłowy. Fot. Wikimedia Commons

Robot przemysłowy. Fot. Wikimedia Commons

Parlament Europejski uchwalił raport o prawie dotyczącym robotyki. Teraz rozpatrzy go Komisja Europejska. Na razie trudno przesądzić, kiedy pojawią się konkretne regulacje prawne – pisze Mieczysław Starkowski, redaktor BiznesAlert.pl.

W latach 2010-2014 średni wzrost sprzedaży robotów wynosił 17 procent rocznie. Natomiast w 2014 roku zwiększyła się ona o 29 proc., co stanowi najwyższy skok w historii. Głównymi motorami tego rozwoju są dostawcy części samochodowych oraz branża elektryczna (elektroniczna). W ciągu ostatnich dziesięciu lat trzykrotnie wzrosła liczba wniosków patentowych dotyczących robotyki.

W interakcji z ludźmi

Obecnie roboty pracują już nie tylko przy taśmach produkcyjnych w fabrykach. Pomagają też w ochronie zdrowia (w szpitalach) i w opiece nad ludźmi niepełnosprawnymi. Chodzi zatem nie o proste maszyny przetwarzające dane, ale urządzenia – bardzo często mające postać zbliżoną do człowieka – wchodzące w interakcję z ludźmi.

Trzeba więc określić, czym są te roboty następnej generacji, czyli samouczące się. Do tej pory nie ma bowiem precyzyjnej definicji. Opieramy się na intuicyjnych pojęciach, a to za mało, by stanowić prawo, przypomniał na spotkaniu w Warszawie Michał Boni, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Jak się szacuje, w najbliższych latach do użytku wejdzie około 500 tysięcy robotów. Czy na wielu stanowiskach będą one zastępować ludzi, a więc prowadzić do licznych zwolnień? A może przeciwnie, stworzą nowe miejsca pracy? Oceny są rozbieżne. Ale obawy rosną. Dlatego należy wnikliwie przyglądać się zjawisku i edukować społeczeństwo. Ten raport jest właśnie o szansach i obawach związanych z robotyką.

Pomysły odrzucone

Na razie Parlament Europejski odrzucił pomysł bezwarunkowego wynagrodzenia podstawowego (Basic Income),  które miałoby być na wszelki wypadek wypłacane wszystkim pracownikom w Unii Europejskiej. Zrezygnował także z powszechnego podatku od robotów, płaconego w celu utworzenia funduszu mającego pokrywać szkody spowodowane przez roboty. Nie zdecydowano się również na wprowadzenie pojęcia osoba elektroniczna.

Obecnie raportem zajmie się Komisja Europejska. Prawdopodobnie w połowie maja tego roku zostanie on w jakiś sposób włączony do Digital Single Market Strategy. Ale materia jest na tyle skomplikowana, że regulacji prawnych nie należy się spodziewać przed 2020 rokiem.


Powiązane artykuły

Dwa polskie eksperymenty zostały przeprowadzone w kosmosie

Misja Ignis została zrealizowana w ponad 20 procentach. Przeprowadzono dwa z zaplanowanych eksperymentów, oba zostały zgłoszone przez polskie uczelnie. Pierwszy...

Załoga misji Ax-04 dotarła na stacje. Jakie zadania ich czekają?

Astronauci dotarli do stacji kosmicznej, gdzie zostali powitani. Czekają ich pracowite dni, misja zakłada liczne eksperymenty. Sławosz Uznański-Wiśniewski wykona część...

Do siedmiu razy sztuka. Udany start rakiety z polskim astronautą

Wystartowała misja Ax-04, w której udział bierze polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. Jest to siódma data startu, pierwotną był 29 maja....

Udostępnij:

Facebook X X X