Polska dostarcza Ukrainie kolejne systemy Starlink

23 sierpnia 2022, 12:45 Alert

Na Ukrainę wysłano z Polski dostawę pięciu tysięcy systemów Starlink, co podał na tweeterze ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow. Wesprą one ukraińską infrastrukturę krytyczną, służby szybkiego reagowania i lokalne władze.

Sieć Starlink. Źródło: Freepik
Sieć Starlink. Źródło: Freepik

Starlink dociera na Ukrainę z Polski

26 lutego minister transformacji cyfrowej i wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow poprosił Elona Muska o udostępnienie satelitów Starlink, aby uratować ukraińską łączność z internetem. Musk w odpowiedzi wysłał terminale potrzebne do nawiązania kontaktu z satelitami już następnego dnia. Przyczyniły się one znacząco do zwalczania dezinformacji i podtrzymywania ducha walki wśród społeczeństwa.

Obecnie z Polski na Ukrainę wysłano dodatkowe 5 tysięcy terminali Starlink. To nie pierwszy raz, kiedy urządzenia te transportowane są przez Rzeczpospolitą  dla jej wschodniego sąsiada. Wcześniej, w marcu bieżącego roku, PKN Orlen również wysłało Ukrainie zestawy do satelitarnej łączności z internetem. Mychajło Fedorow podziękował za dostawę na tweeterze.

Polsko – ukraińska cyfrowa kooperacja zacieśnia się coraz wyraźniej. – W Kijowie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów RP a Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Państwową Służbą Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Porozumienie ma na celu promowanie współpracy między Polską a Ukrainą i prowadzenie wymiany w dziedzinach związanych z nowymi technologiami cyfrowymi i cyberbezpieczeństwem – podaje na swojej stronie Cyfryzacja KPRM.

Czym jest Starlink?

Produkowany przez założony przez Elona Muska SpaceX, Starlink to system nowoczesnych satelitów zamieszczonych na niskiej orbicie. Umożliwiają one połączenie z internetem w regionach dotychczas niedostępnych. W przypadku Ukrainy i zniszczenia przez Rosjan ich infrastruktury internetowej, Starlink stał się idealnym narzędziem do powstrzymania cyfrowej alienacji Ukraińców. System ten pomógł podtrzymać sprawne działanie służb ratunkowych i pozwolił rodzinom na wzajemny kontakt. Terminale wysłane przez Elona Muska można podłączyć do zapalniczki samochodowej, i za ich pośrednictwem łączyć się z bramą w Polsce. Ta z kolei pozwala na połączenie z satelitami, choć należy pamiętać, że system jest ograniczony i nie działa w każdym miejscu.

Twitter/Cyfryzacja KPRM/Szymon Borowski

Stachura: Czy pojedynek wizjonera z tyranem ocali Ukrainę?