Start-upy w Polsce, napięcie Waszyngton-Moskwa, wybory na Litwie. #RynekOpinii w RDC

16 października 2016, 16:30 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

Tematy programu 17.10.2016 o godzinie 19.

Rynek opinii

Rozmowa I

Na Litwie zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrali konserwatyści, zagadką pozostaje jednak z kim będą tworzyć rządzącą koalicję. Czego można spodziewać się po nowym litewskim rządzie? Jak będzie wyglądać po wyborach współpraca polsko – litewska? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi razem z Dominikiem Wilczewskim z Przeglądu Bałtyckiego.

Rozmowa II

Napięcie między USA i Rosją w sprawie wojny w Syrii wciąż narasta. Rosyjskie naloty na pozycje przeciwników Baszara Al – Asada komplikują już i tak niełatwe relacje między Waszyngtonem a Moskwą. Prezydent Syrii Baszar Al-Asad w wywiadzie dla Komsomolskiej Prawdy powiedział, że w powietrzu unosi się zapach trzeciej wojny światowej. Czy czeka nas okres nowej, zimnej wojny? A może zanosi się na wielki konflikt globalny? Jak będą wyglądać relacje między Moskwą a Waszyngtonem po wyborach prezydenckich w USA? O tym porozmawiamy z dr Łukaszem Jasiną, analitykiem z Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych.

Rozmowa III

W połowie tego roku PZU oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) poinformowały o powołaniu do życia Funduszu Witelo. Jego głównym zdaniem jest wspieranie innowacji w Polsce poprzez inwestycje w dynamicznie rozwijający się sektor start-upów. Zasoby programu wynoszą 500 mln zł. Co skłoniło największego ubezpieczyciela w tej części Europy do inwestycji w start-upy? Jak będzie wyglądał rozwój programu? O tym porozmawiamy z przedstawicielem PZU, Grzegorzem Stępińskim, managerem inwestycyjnym TFI PZU.

O 19.00 w poniedziałki zapraszamy do audycji na żywo, a później do podcastów RDC (www.rdc.pl)