Statoil pomnoży odwierty. Przyspiesza poszukiwania ropy i gazu

5 stycznia 2017, 06:45 Alert

Norweski koncern energetyczny, Statoil poinformował planach wiertniczych na 2017 rok. Koncern zwiększy liczbę odwiertów poszukiwawczych o 30 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Większość prac będzie obejmować Norwegię. Skandynawowie chcą utrzymać pozycję lidera w Europie jeszcze przez wiele nadchodzących lat. 

Norweski Statoil poinformował, że zwiększy liczbę odwiertów poszukiwawczych za ropą i gazem. Koncern chce wykonać w tym roku 30 odwiertów. W poprzednim wykonano ich 23. Ponad połowa z planowanych prac wiertniczych zostanie przeprowadzona w Norwegii.

Platforma naftowa w pobliżu Stavanger

Tim Dodson, wiceprezes ds. eksploracji, powiedział w oświadczeniu, że dzięki poprawie efektywności przedsiębiorstwa i zmieniających się warunków rynkowych, firma jest zwolennikiem przeprowadzenie prac poszukiwawczych – Program prac wiertniczych jest dobrze zbilansowany pomiędzy obszary wydobywcze już rozpoznane, a nowe mają przed sobą perspektywy – mówił przedstawiciel firmy.

Norwegowie mimo że są krajem, że o tzw. dojrzałym poziomie wydobycia, odkrywają nowe złoża gazu ziemnego i ropy naftowej. W ostatnim czasie rząd potwierdził odkrycie złoża ropy naftowej znajdującego się 4 mile od zamkniętego pola Figg. Wykonane prace wiertnicze pozwoliły na zidentyfikowanie rezerw o wielkości 25 mln baryłek ekwiwalentu ropy.

Norwegia ma największe zasoby ropy naftowej i gazu w Europie poza Rosją. Jest trzecim co do wielkości eksporterem gazu na świecie, a prawie cały eksport ropy trafia na rynek europejski. Rząd poinformował, że wstępne dane za listopad ub. roku pokazują średnie wydobycie na poziomie 2,15 mln baryłek ropy naftowej, gazu ziemnego i kondensatu. Jest to o 2 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.

Nowe prace wiertnicze będą ukierunkowane na Morze Baentsa, które będzie stanowić podstawę prac wydobywczych w 2017 roku. Co więcej Norwegowie zapowiedzieli wydłużenie okresu prac na starszych i eksploatowanych już złożach ropy na Morzu Północnym.

Nowe odkrycia są niezbędne do przeciwdziałania spadkowi wydobycia na norweskim szelfie kontynentalnym – podkreślił norweski koncern. Statoil planuje także prace wiertnicze na platformach u wybrzeży Brazylii oraz USA, na wodach Zatoki Meksykańskiej.

United Press International/Statoil