OZEWszystko

Stefanowicz: Prezydent RP powinien zaproponować jak ochronić świat przed klimatycznym chaosem

Koalicja Klimatyczna wystosowała apel do Prezydenta o przedstawienie podczas rozpoczynającego się Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku propozycji takich działań ze strony Polski, które pomogą w ochronie świata przed klimatycznym chaosem.

Już jutro Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział ceremonii otwarcia Szczytu Klimatycznego ONZ. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon zaprosił na niego światowych przywódców z rządów, finansów, biznesu i organizacji społecznych, aby przyspieszyć działania na rzecz ochrony klimatu. Poprosił o przedstawienie ambitnych propozycji dotyczących m.in. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i wzmocnienia odporności klimatu.

W związku z tym wydarzeniem Koalicja Klimatyczna, reprezentująca 23 organizacje pozarządowe oraz wszystkich obywateli zaapelowała do Prezydenta Bronisława Komorowskiego o uznanie wagi problemu, jakim są zmiany klimatu oraz ich wpływ na społeczeństwo, gospodarkę i środowisko, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

„Apelujemy o włączenie się przez Pana Prezydenta do globalnego procesu, w którym mamy szanse znaleźć wspólne rozwiązania kryzysu klimatycznego i gospodarczego, niosące ze sobą długotrwałe korzyści dla wszystkich regionów świata i wszystkich ludzi. Apelujemy, aby głos Polski w światowej debacie na temat ochrony klimatu był głosem odważnym i konstruktywnym – pokazującym, że Polska nie unika odpowiedzialności, nie cofa się przed nowymi wyzwaniami i kierunkami rozwoju – niskoemisyjnego i zrównoważonego.” – czytamy w apelu.

Zdaniem przedstawicieli Koalicji Klimatycznej, jeżeli nie ograniczymy emisji, możemy nie poradzić sobie ze skutkami zmian klimatu. Konsekwencje braku działania mogą być poważne – tak dla zdrowia i bezpieczeństwa obywateli, jak i dla wszystkich sektorów gospodarki, oceniają sygnatariusze apelu.

Badania przeprowadzone przez CBOS przed Konferencją Klimatyczną ONZ w Warszawie w październiku 2013 roku dowodzą, że 73% Polaków chce, aby rząd zwiększył zaangażowanie w działania mające na celu zapobieżenie negatywnym skutkom zmian klimatu. Ponad 80% dostrzega zagrożenia związane z ocieplaniem sie klimatu. Najnowsze badania Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pokazały, że 58% Polaków chce też rozwoju odnawialnych źródeł energii i upatruje w tym szanse na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.

„Liczymy, że Pan Prezydent weźmie pod uwagę opinię społeczeństwa polskiego i podczas Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku wystąpi z odważnym oświadczeniem, w duchu globalnej solidarności oraz odwagi w obliczu wielkich wyzwań i przemian, jaką my, Polacy wielokrotnie okazywaliśmy w przeszłości.” – podkreśla Urszula Stefanowicz rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.

Źródło: Koalicja Klimatyczna


Powiązane artykuły

Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...
Warszawa, 17.07.2025. Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie, 17 bm. (sko) PAP/Marcin Obara

Senatorowie poparli mocniejszą liberalizację przepisów dla wiatraków

Prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są na finiszu. Najpóźniej w przyszłym tygodniu Sejm...

Udostępnij:

Facebook X X X