Hakerzy sięgnęli po metodę stosowaną już w starożytności. Nowy trend

7 sierpnia 2017, 09:15 Alert

W wielu pobranych w ostatnim czasie próbkach szkodliwego oprogramowania specjaliści zauważyli elementy steganografii. To stosowana jeszcze w starożytności metoda ukrywania tajnych danych w jawnej wiadomości. 

Steganografia
Metoda jest znana od starożytności (fot. Pexels)

Steganografia stanowi wyzwanie dla systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, ponieważ nie są przystosowane do wykrywania tego rodzaju zagrożenia.

Sprawę wykryli specjaliści z zajmującej się cyberbezpieczeństwem firmy Kaspersky Lab. Jak pisze branżowy portal Dark Reading, hakerzy wykorzystują steganografię do ukrywania swoich działań. Mogą np. ukryć wykradane dane w niewinnie wyglądającym pliku zdjęciowym lub wideo. Wykorzystane mogą być nawet pliki tekstowe albo nazwy domen.

Nowa metoda hakerów

Steganografia jest także wykorzystywana do ukrywania poleceń wysyłanych na serwery. Większość systemów ochrony nie jest w stanie zauważyć nieprawidłowości.

Trend dopiero został zauważony, ale już doszło do co najmniej trzech dużych akcji hakerskich z wykorzystaniem steganografii. Kaspersky Lab przypuszcza, że przestępcy mogą próbować upowszechnić tę metodę.

 

Dark Reading/MW