Steinhoff: Dywidendy na ratowanie górnictwa to dobry pomysł

20 stycznia 2016, 07:30 Energetyka
kopalnia_sobieski_w_jaworznie

Minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz w wywiadzie dla bieżącego tygodnika  „wSieci””  ( nr.3/2016) powiedział m.in. – Dzisiaj głownym celem jest to, by nie dopuścić do upadku górnictwa, stąd zaangażowanie grup energetycznych. (…)trzeba to będzie jakoś tym grupom zrekompensować. Warto rozważyć, czy nie zrezygnować na jakiś czas z dywidendy z tego obszaru, by pozwolić im na inwestycje, np. w górnictwie.

– To bardzo dobry pomysł – powiedział dziennikarzowi BiznesAlert.pl dr inż. Janusz Steinhoff. – Warto inwestować w rentowne kopalnie węgla kamiennego.  I warto, aby te inwestycje realizowały grupy energetyczne, które do swoich elektrowni potrzebują surowca.  Byłby to wydatek, ale nie obciążający jak np. kredyt. Środki z dywidendy to racjonalne rozwiązanie, tym bardziej, że kopalnie węgla energetycznego powinny być strukturalnie powiązane z elektrowniami konwencjonalnymi.  Pomysł utworzenia Nowej Kompanii Węglowej  zdecydowanie trzeba odrzucić.

– Oczywiście, kopalnie trwale nierentowne muszą być zlikwidowane.  Chodzi o odprawy dla pracowników itd.  Tu niestety koszty tej likwidacji musi ponieść budżet państwa – podkreślił nasz rozmówca.