EnergetykaEnergia elektryczna

Steinhoff o polskiej energetyce: Od 2022 roku będziemy w znacznie lepszej sytuacji

Polityka energetyczna to największe wyzwanie dla polskiej gospodarki – powiedział w trakcie odbywającego się w Warszawie XIV Kongresu Nowego Przemysłu Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jego zdaniem Polska powinna pogodzić się z ograniczeniem zużycia paliw stałych. 


Trzeba mieć świadomość, że utrzymanie 50 proc. paliw stałych będzie trudne, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę to, co się dzieje w sektorze górniczym – mówił wicepremier.

Podkreślił przy tym, że utrzymanie wydobycia w kopalniach węgla kamiennego jest wątpliwe.

– Będzie ono z roku na rok mniejsze, chyba że zbudujemy nowe kopalnie. Ale biorąc pod uwagę nastawienie głównego geologa kraju do prywatnych projektów to wątpię, że w najbliższym czasie zostaną one zrealizowane – powiedział Steinhoff. Dodał, że bardzo duży potencjał ma ciepłownictwo.

Baltic Pipe i rozbudowa gazoportu

Według eksperta Polskę czeka import węgla. – Musimy myśleć o tym, żeby zabezpieczyć dostawy gazu dla elektroenergetyki. Chcę pochwalić inwestycje w infrastrukturę przesyłową, w projekty transgraniczne, takie jak Baltic Pipe czy rozbudowa gazoportu. To są racjonalne projekty, które wyeliminują to, czego doświadczaliśmy przez ponad 20 lat – rentę płaconą za brak alternatywy. Od 2022 roku będziemy w znacznie lepszej sytuacji – stwierdził.

Krytycznie ocenił natomiast porzucenie budowy połączenia elektroenergetycznego Ołtarzew-Kozienice.

– Rezygnacja z jego budowy narusza autorytet państwa, które stało za tym projektem. Przez wiele lat opinii publicznej mówiono, że potrzebne jest wzmocnienie pierścienia energetycznego wokół Warszawy i możliwość wyprowadzenia energii z Elektrowni Kozienice – mówił były wicepremier.

Jego zdaniem stan elektroenergetyki wpływa na konkurencyjność polskiej gospodarki i dlatego ten sektor wymaga restrukturyzacji i redukcji kosztów.


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X