Steinhoff o polskiej energetyce: Od 2022 roku będziemy w znacznie lepszej sytuacji

11 października 2017, 11:15 Energetyka
Janusz Steinhoff

Polityka energetyczna to największe wyzwanie dla polskiej gospodarki – powiedział w trakcie odbywającego się w Warszawie XIV Kongresu Nowego Przemysłu Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jego zdaniem Polska powinna pogodzić się z ograniczeniem zużycia paliw stałych. 


Trzeba mieć świadomość, że utrzymanie 50 proc. paliw stałych będzie trudne, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę to, co się dzieje w sektorze górniczym – mówił wicepremier.

Podkreślił przy tym, że utrzymanie wydobycia w kopalniach węgla kamiennego jest wątpliwe.

– Będzie ono z roku na rok mniejsze, chyba że zbudujemy nowe kopalnie. Ale biorąc pod uwagę nastawienie głównego geologa kraju do prywatnych projektów to wątpię, że w najbliższym czasie zostaną one zrealizowane – powiedział Steinhoff. Dodał, że bardzo duży potencjał ma ciepłownictwo.

Baltic Pipe i rozbudowa gazoportu

Według eksperta Polskę czeka import węgla. – Musimy myśleć o tym, żeby zabezpieczyć dostawy gazu dla elektroenergetyki. Chcę pochwalić inwestycje w infrastrukturę przesyłową, w projekty transgraniczne, takie jak Baltic Pipe czy rozbudowa gazoportu. To są racjonalne projekty, które wyeliminują to, czego doświadczaliśmy przez ponad 20 lat – rentę płaconą za brak alternatywy. Od 2022 roku będziemy w znacznie lepszej sytuacji – stwierdził.

Krytycznie ocenił natomiast porzucenie budowy połączenia elektroenergetycznego Ołtarzew-Kozienice.

– Rezygnacja z jego budowy narusza autorytet państwa, które stało za tym projektem. Przez wiele lat opinii publicznej mówiono, że potrzebne jest wzmocnienie pierścienia energetycznego wokół Warszawy i możliwość wyprowadzenia energii z Elektrowni Kozienice – mówił były wicepremier.

Jego zdaniem stan elektroenergetyki wpływa na konkurencyjność polskiej gospodarki i dlatego ten sektor wymaga restrukturyzacji i redukcji kosztów.