EnergetykaRopa

Steinhoff: Powiązania kapitałowe Orlenu i Unipetrolu pomogły usunąć awarie w Czechach

Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen

Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen

Powiązania kapitałowe PKN Orlen i Unipetrolu, w którym polski koncern ma 62,99% udziału, ułatwiły usuwanie awarii instalacji krakingu katalicznego w rafinerii w Kralupach oraz krakera parowego w Litvinowie, uważa były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff.

– Sprawne i szybkie przywrócenie mocy produkcyjnych w rafineriach które zmagały się z wydarzeniami nadzwyczajnymi to duży sukces. Nie często udaje się uporać z uszkodzeniami powstałymi w wyniku tak poważnych awarii w tak krótkim czasie – przykładem są chociażby Możejki, gdzie poniesiono ogromne straty materialne i utracono znaczące korzyści z powodu niepełnego wykorzystania instalacji. W przypadku Litvinowa i Kralup, zaprocentowały powiązania kapitałowe Unipetrolu i Orlenu. Dzięki nim, polski koncern mógł zaangażować się operacyjnie i logistycznie w niwelowanie skutków awarii, czego efektem jest przywrócenie sprawności czeskich aktywów należących do PKN Orlen. Działanie płockiego koncernu, oprócz tego, że racjonalne, jest także dowodem na to, że obecność w Czechach traktuje poważnie – powiedział Steinhoff w rozmowie z ISBnews.

Unipetrol podał w tym tygodniu, że uruchomił ponownie kraker parowy uszkodzony w czasie pożaru w sierpniu 2015 r. Całkowity powrót do normalnego trybu działania instalacji powinien nastąpić jeszcze w październiku.

Wcześniej w październiku Unipetrol wznowił proces produkcyjny w rafinerii w Kralupach po awarii instalacji krakingu katalicznego (Fluid Catalytic Crac, FCC), do której doszło w maju tego roku.

Rafineria w Kralupach, to obok kompleksu rafineryjnego w Litvinovie, jedna z dwóch rafinerii PKN Orlen w Czechach. Obie zarządzane są przez Ceska Rafinerska, której jedynym udziałowcem jest Unipetrol. Jej zdolność przerobu wynosi 3,3 mln ton ropy rocznie.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2015 roku 88,34 mld zł. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Źródło: ISBnews


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X