Steinhoff: Rentowne kopalnie powinny zostać włączone do spółek energetycznych

4 maja 2018, 08:30 Energetyka
Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła
Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła / fot. Wikimedia Commons

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Janusz Steinhoff namawia do kontynuacji restrukturyzacji górnictwa oraz otwarcia tego sektora na inwestycje zagraniczne.

– Polskiemu górnictwa potrzebne są dalsze działania restrukturyzacyjne. Dobrze, że zredukowano koszty wydobycia węgla w efekcie likwidacji trwale nierentownych kopalń, które przekazano do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, ale trzeba iść dalej. Branża nie może być ręcznie zarządzana przez państwo. Rząd powinien otworzyć się na inwestycje zagraniczne, również w kopalniach – powiedział „Rzeczpospolitej” Janusz Steinhoff.

Według byłego ministra gospodarki, po przeprowadzeniu zasadniczej restrukturyzacji PGG powinna zostać podzielona, rentowne kopalnie powinny zostać inkorporowane do spółek energetycznych. Wskazał on na dobre doświadczenia ze spółką Tauron Wydobycie. W tym przypadku, koncern energetyczny jakim jest Tauron decyduje o inwestycjach i o kontynuacji pracy kopalni. – Spółka energetyczna nie pozwoli sobie na kupowanie węgla w cenie wyższej od ceny rynkowej, nawet jeśli jest właścicielem kopalni – powiedział ” Janusz Steinhoff.

Rzeczpospolita/CIRE.PL