Stępień: Korytarz Norweski obniży koszty pozyskania gazu

9 września 2016, 15:45 Energetyka

Dywersyfikacja dostaw surowców to realny zysk dla gospodarki – taka teza wyłoniła się z panelu pt. „Brama Północna. Otwarcie na nowe rynki gazu ziemnego w Europie”. Odbył się on podczas pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy. Cel realizacji projektu Bramy Północnej przedstawił Tomasz Stępień, prezes polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz- System.

– Spółka żyje z tego, że przesyła gaz. Spółka musi pilnować kosztów. Gaz- System jest spółką, której przychody są regulowane. Jeśli mówimy o projekcie Baltic Pipe, to pracujemy nad tym, aby koszty były jak najniższe. Chcemy także, by kontrakty podpisane w sprawie tego korytarza przesyłowego opierały się o warunki rynkowe. Zadaniem Gaz – Systemu jest także zapewnienie ciągłości dostaw gazu. Szerszy kontekst dywersyfikacji, kontekst Baltic Pipe to koszty pozyskania gazu przez całą gospodarkę – podkreślił prezes Stępień. Kierujący Gaz- Systemem podkreślił, że jest to już kolejna próba połączenia polskiego systemu przesyłowego z szelfem norweskim. – Obecnie 13 proc. w miksie energetycznym stanowi gaz, a więc jest bardzo ważny w ujęciu całej gospodarki. Długofalowo powinniśmy patrzeć na koszty pozyskania gazu – argumentował uczestnik panelu.

W ocenie prezesa Stępnia w ciągu ostatnich 27 lat nie dokonano pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Chodzi o wybudowanie nowej infrastruktury, która przyczyni się do wzrostu konkurencji źródeł, a nie jedynie szlaków dostaw surowca. – Dotychczas rynek gazu w Polsce funkcjonował jako element przesyłu gazu ze wschodu na zachód. Przez taką sytuację koszt pozyskania gazu był większy, niż mógłby być gdyby ta infrastruktura istniała. Gaz-System jako spółka udziałem Skarbu Państwa jest odpowiedzialna również za to, aby koszty pozyskania surowca dla odbiorców przemysłowych jak i indywidualnych były niższe. W Polsce rynek gazu stale rośnie. Jednak koszt pozyskania gazu jest wyższy, niż mógłby być. Niepewność odnośnie dostaw wpływa na rozwój rynku w Polsce, dlatego też chcemy zwiększyć to bezpieczeństwo – podkreślił Tomasz Stępień.

Więcej: Stępień: Do końca roku decyzja o powiększeniu terminala w Świnoujściu