EnergetykaGaz.

Stępień: Trójmorze pomogłoby pozyskać środki UE na gazociągi

Tomasz Stępień / fot. Gaz-System

Agencja Reuters pisze o wizycie Donalda Trumpa w Polsce zaplanowanej na 6 lipca. Polska chce zachęcić amerykańskiego prezydenta do inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Reuters przypomina, że Trump weźmie udział w szczycie Trójmorza, czyli polskiej inicjatywy integracji regionu w celu wzmocnienia więzi biznesowych i infrastrukturalnych na osi Północ-Południe. Trzy morza wspomniane w nazwie inicjatywy to Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej są sceptyczni, bo obawiają się, że Trójmorze jest wymierzone przeciwko Brukseli, ale polscy oficjele podkreślają, że chodzi o rolę wspomagającą, w celu nadrobienia zaległości w stosunku do Europy Zachodniej.

Reuters sugeruje jednak, że skonfliktowany z Komisją rząd polski i Donald Trump mogą znaleźć pole do współpracy. Donald Trump może być zainteresowany eksportem gazu skroplonego do krajów regionu. Polacy i inne nacje regionu mogą być zainteresowane tym surowcem, w celu zmniejszenia zależności od głównego dostawcy, który tworzy problemy i zagrożenie, czyli Rosja.

W rozmowie z agencją Reuters prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień przyznaje, że Trójmorze mogłoby nadać nowy impet inicjatywie Korytarza Gazowego Północ-Południe wspieranego przez Komisję Europejską. To sieć gazociągów od terminalu LNG w Świnoujściu po planowany obiekt na chorwackiej wyspie Krk.

– Takie przedsięwzięcia bardzo potrzebują wsparcia politycznego. Pomaga ono realizować je na czas – powiedział Stępień. Jego zdaniem inicjatywa mogłaby pomóc Polsce pozyskać środki unijne na nowe gazociągi, jeżeli Bruksela uzna je za priorytetowe.


Powiązane artykuły

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...
Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...

Udostępnij:

Facebook X X X