Stolica Chile stawia na czysty transport

28 grudnia 2018, 14:15 Alert

Władze stolicy Chile chcą w ciągu najbliższego roku zakupić 200 elektrycznych autobusów, które zapoczątkują nowy rozdział w transporcie miejskim. Aby miały się one jak swobodnie przemieszczać zbudowanych zostanie osiem nowych dróg i 12 tras przelotowych, na których pierwszeństwo będzie miał transport publiczny. 13 ulic zostanie zamkniętych dla transportu indywidualnego. Inwestycje mają zostać zrealizowane z końcem 2019 roku.

samochód elektryczny elektromobilność
fot. BiznesAlert.pl

Trzecie tysiąclecie

Realizowany plan nazwano Planem Transportowym Trzeciego Tysiąclecia. Ma on zapewnić mieszkańcom Santiago dobre warunki do egzystowania oraz sprawić, że Chile stanie się liderem elektromobilności.

BYD dostarczyło pierwsze autobusy

Pierwsze sto elektrycznych autobusów przypłynęło w listopadzie 2018 roku. Pochodzą one z Chin, wyprodukował je koncern BYD. Władze miasta Santiago planują w najbliższym czasie zakup 490 autobusów spełniających normy niskoemisyjne Euro VI.

FIA promuje czysty transport

Za swoje działania władze lokalne zostały uhonorowane nagrodą FIA’s Smart City Award. Jest to wyróżnienie przyznawane przez organizacje od 2017 roku. Ma ono na celu promocję miast koncentrujących się już dziś na opracowywaniu rozwiązań transportowych dla przyszłych pokoleń. FIA, czyli Międzynarodowa Federacja Samochodowa powołana na początku XX wieku aktywnie włącza się w transformację transportu i wspiera zrównoważony rozwój miast.

Źródło: gob.cl