AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Stowarzyszenie gmin wiejskich i PSEW apelują o złagodzenie ustawy odległościowej

Farmy wiatrowe. For. Pixabay

Farmy wiatrowe. For. Pixabay

Związek Gmin Wiejskich RP, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej (SGPEO) i Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (PSEW) apelują o zmiany w regulacji ustawy odległościowej dla inwestycji energetyki wiatrowej.

„Utracone korzyści”

W komunikacie czytamy, że polskie gminy, w drodze do samowystarczalności energetycznej, chcą i potrzebują rzetelnie realizowanych inwestycji energetyki wiatrowej, zaś sektor inwestorski dysponuje aktualnie wiedzą i doświadczeniem, umożliwiającym realizację nowych projektów elektrowni wiatrowych na najwyższym światowym poziomie. – Dlatego Związek Gmin Wiejskich RP, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej i Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej wspólnie apelują do polskiego rządu o zmianę przepisów art. 4 ustawy z dnia 20 maja 2016 roku o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Apelujemy o uchylenie zasady 10H, szkodliwej dla środowiska i samorządów – czytamy w stanowisku.

Zdaniem autorów stanowiska, ustawa z 2016 roku wprowadzająca regułę 10H, a więc wymóg zachowania minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od zabudowy i wybranych form ochrony przyrody, zatrzymała rozwój nowych inwestycji. – Tempo przyrostu nowych mocy spadło kilkudziesięciokrotnie. Pokazuje to realną i całkowitą blokadę inwestycyjną dla nowych projektów opartych na nowoczesnych turbinach – brzmi apel. Dodają oni, że w efekcie zostały wstrzymane prace planistyczne w gminach, zwiększone zostały koszty planowania przestrzennego oraz utracone zostały korzyści finansowe i infrastrukturalne dla gmin.

Propozycje zmian

Autorzy apelu postulują o możliwość odstąpienia od zasady 10H, o ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza mniejszą odległość. Sektor energetyki wiatrowej, wspólnie z organizacjami samorządowymi i reprezentacją sektora bankowego, przedstawił Kodeks Dobrych Praktyk, który zawiera szereg narzędzi dla samorządowców, pozwalających społecznościom lokalnym na wdrożenie rozwiązania w zakresie skali i rodzaju aktywności inwestora w gminie.

Zdaniem PSEW potencjał lądowych farm wiatrowych w Polsce szacuje się na 22 GW do 2030 roku, a jego wykorzystanie w szczególności uzasadniają niezwykle atrakcyjne ceny energii, zakontraktowane w aukcjach, które dowodzą, że elektrownie wiatrowe są najtańszą technologią produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Czy będą zmiany?

Pełnomocnik rządu ds. OZE wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podkreślił na ostatniej konferencji RE- Source Hub Poland, że liberalizacja tzw. ustawy odległościowej jest rozważana. Jego zdaniem należy jednak być ostrożnym i brać pod uwagę głos mieszkańców. – W tych lokalizacjach, w których są odpowiednie warunki terenu, wietrzne i jest zgoda lokalnych społeczności tam wiatrowe inwestycje powinny być realizowane – powiedział. Na tej samej konferencji, wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur wskazał, że możliwe zmiany w ustawie odległościowej mogą dotyczyć zwiększeniu roli samorządów, które w porozumieniu ze społecznością lokalną mogłyby zezwalać na nowe inwestycje wiatrowe.

O możliwych zmianach mówiła także minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. – Poprzednia zmiana w 2016 roku nie była bezzasadna. Dzisiaj chcemy wsłuchać się w głosy mieszkańców, którym takie inwestycje nie przeszkadzają. Przykładem jest wschodnia Wielkopolska, na terenie której kompleks elektrowni ZEPAK niedługo zostanie wyłączony. Wszystkie gminy mają tereny, na których są dobre warunki wietrzne i jest zgoda społeczna na to, żeby takie inwestycje powstały. Chcemy dokonać zmian w ustawie, aby nie była ona arbitralna, biorąc pod uwagę interesy wspólnot lokalnych w procesie decyzyjnym – powiedziała minister rozwoju. Gospodarzem projektu będzie resort ministerstwa rozwoju lub ministerstwa klimatu, a to zależy od ostatecznych uzgodnień międzyresortowego zespołu ds. energetyki prosumenckiej. Projekt nowelizacji może pojawić się na przełomie II i III kwartału tego roku.

Bartłomiej Sawicki

Zyska: Pełnomocnik przyspieszy rozwój OZE w Polsce (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X