Emilewicz: Zbiorowy prosument może obniżyć rachunki o sześć złotych

24 stycznia 2020, 07:30 Energetyka

W ciągu najbliższych kilku miesięcy zajmiemy się trzema pakietami dotyczącymi OZE. Chodzi o prosumenta zbiorowego, ustawę odległościową oraz biogazownie – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w rozmowie z dziennikarzami.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej. fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej. fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Zbiorowy prosument

Status prosumenta mają obecnie indywidualni odbiorcy oraz mali i średni przedsiębiorcy. – To my możemy wytwarzać energię elektryczną. Aby panele fotowoltaiczne rozwijały się na dachach spółdzielni i budynków wielorodzinnych. Dzisiaj, instalując taką farmę, wygenerowana energia może służyć do wykorzystania ich na częściach wspólnych. Nie można jednak obniżyć rachunków za energię mieszkania spółdzielczego. Tworzymy indywidualne elektrownie, do których można podłączyć indywidualne mieszkania – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Minister przyznała, że podczas analiz dla kilku bloków poznańskich spółdzielni okazało się, że mogłoby to obniżyć rachunki za prąd o ok. 6 zł miesięcznie dla indywidualnego odbiorcy. – Inwestorem byłaby spółdzielnia mieszkaniowa, która mogłaby podpisywać umowy pomiędzy swoją elektrownią a odbiorcą – powiedziała. Pytana o wsparcie dla mikroprzedsiębiorców, Jadwiga Emilewicz zaznaczyła, że Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad mechanizmem, który może udzielić wsparcia najmniejszym firmom, wzorem programu Mój Prąd.

Mamy trzy pakiety ustaw, którymi będziemy chcieli się zająć w pierwszym półroczu tego roku. Prosument zbiorowy, ustawa odległościowa i biogazowanie – powiedziała minister. Pracą nad tymi ustawami ma się zająć międzyresortowy zespół ds. prosumentów.

Będą pożyczki na fotowoltaikę dla spółdzielni mieszkaniowych

Ustawa odległościowa do poprawki

Pytana o zmiany w ustawie odległościowej, powiedziała, że będzie ona zakładać liberalizację zapisów. – Poprzednia zmiana w 2016 roku nie była niezasadna. Widzimy dzisiaj protesty mieszkańców w Niemczech, na przykład w Brandenburgii.

Sawicki: Niemcy chcą przyspieszyć Energiewende… ustawą odległościową

 

Dzisiaj chcemy wsłuchać się w głosy mieszkańców, którym takie inwestycje nie przeszkadzają. Przykładem jest wschodnia Wielkopolska, gdzie elektrownie Pontów Adamów Konin zostaną niedługo wyłączone. Wszystkie gminy mają tereny, na których są dobre warunki wietrzne i jest zgoda społeczna na to, żeby takie inwestycje powstały. Chcemy dokonać zmian w ustawie, aby nie była ona arbitralna, biorąc pod uwagę interesy wspólnot lokalnych w procesie decyzyjnym – powiedziała minister rozwoju. Gospodarzem projektu będzie resort ministerstwa rozwoju lub Ministerstwa Klimatu, a to zależy od ostatecznych uzgodnień.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Minister rozwoju zapowiada nowelizację ustawy odległościowej w pierwszym półroczu tego roku