– Prawdziwie zintegrowany system powinien znajdować synergie między wszystkimi technologiami, które mogą być przydatne do osiągnięcia celów europejskich- powiedział Paweł Strączyński, prezes Taurona i członek zarządu PKEE na konferencji PowerSummit.
Prezes Taurona na PowerSummit
– Integracja systemu energetycznego, jak podkreślono w „Strategii UE na rzecz integracji systemu energetycznego”, oznacza skoordynowane planowanie i eksploatację systemu energetycznego jako całości z wykorzystaniem wielu nośników energii (takich jak energia elektryczna, ciepło, gaz), infrastruktury i sektorów zużycia. Powinno to zapewnić dodatkową efektywność, a także ułatwić dekarbonizację sektorów, w których dekarbonizacja jest trudna. Prawdziwie zintegrowany system powinien znajdować synergie między wszystkimi technologiami, które mogą być przydatne do osiągnięcia celów europejskich – powiedział Strączyński.
– Elektryfikacja we wszystkich sektorach będzie ważna dla przyspieszenia dekarbonizacji w Polsce, a także w całej UE. Tym samym sektor elektroenergetyczny, w tym duże przedsiębiorstwa, będzie odgrywał istotną rolę w integracji systemowej. Kluczowe znaczenie ma wdrażanie odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza na lądzie i na morzu, a także w elektrowniach fotowoltaicznych. Tauron zakłada duże inwestycje w OZE do 2025 roku: dodatkowe 900 MW w energetyce wiatrowej, 300 MW w PV – w porównaniu do 2018 roku, oraz zaangażowanie w projekty offshore na Bałtyku. Ponadto Tauron jest jednym z liderów w zakresie łączenia generacji rozproszonej z 160 000 mikroinstalacji przyłączonych do sieci i mocy 1 GW. Uważamy, że wdrażaniu odnawialnych źródeł energii na dużą skalę musi towarzyszyć równoległy rozwój infrastruktury, zwłaszcza na poziomie dystrybucji – mówił prezes Taurona.
– Energia elektryczna może być wykorzystywana w wielu sektorach – m.in. ciepłownictwie, transporcie i przemyśle. Dlatego musimy zapewnić niezawodny i zrównoważony system energetyczny. W dyskusjach nad integracją systemową nie można lekceważyć roli gazu ziemnego. W perspektywie krótko- i średnioterminowej gaz ziemny może przynieść znaczną redukcję CO2 w państwach członkowskich silnie uzależnionych od węgla. Gaz jako paliwo przejściowe będzie potrzebny krajom takim jak Polska do zastąpienia elektrowni węglowych w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Inwestycje te mogą w przyszłości posłużyć do spalania gazów niskoemisyjnych i o zerowej emisji, takich jak wodór. Tauron prowadzi działalność badawczo-rozwojową wspierającą rozwój wodoru i łączenie sektorów – mówił.
Opracował Michał Perzyński