Jakóbik: Strategia energetyczna nadal powstaje. EKG 2019 bez przełomu

14 maja 2019, 07:31 Energetyka
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl

Najważniejsza informacja z Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dniu pierwszym konferencji to brak informacji, czyli nowych wieści o strategii energetycznej – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Jeszcze w zeszłym tygodniu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiadał, że na EKG w Katowicach zostanie przedstawiony projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Nadzieje na nowe wieści rozwiał minister Krzysztof Tchórzewski, który w pierwszym panelu konferencji poświęconym energetyce powiedział, że ministerstwo wciąż uwzględnia uwagi do dokumentu, których spłynęło 1400. Minister Tchórzewski poinformował za to, że energetyka jądrowa pozostaje w projekcie i będzie narzędziem dekarbonizacji.

Zaproponował także ciekawe rozwiązanie: podatek importowy od śladu węglowego. – Jeśli chcemy jako Unia Europejska prowadzić walkę o ochronę klimatu, to powinniśmy innych też zmusić do poniesienia wysiłku. Chodzi mi o podatek od śladu węglowego. Powinien być nałożony importowy podatek na tych, którzy produkują z udziałem węgla i swoje towary wysyłają do państw UE – zasugerował minister na EKG 2019. Jest to rozwiązanie problemu carbon leakage, czyli ucieczki emisji poza Unię Europejską.

Wydarzenie w Katowicach nie przyniosło poza poparciem przez Komisję Europejską strategii rozwoju Śląska poprzez odchodzenie od węgla przy dofinansowaniu transformacji regionów pogórniczych ustami szefa Dyrektoriatu Generalnego ds. Energii DG ENER Dominique’a Ristoriego. Być może ilościowy przyrost wydarzeń poświęconych energetyce należy przekuć we wzrost jakościowy. Opinia publiczna ma kontakt z oficjelami tak często, że najwyraźniej nie nadążają z przygotowywaniem treści do przekazania.