Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, poinformował, że w dniu 12 lutego 2020 roku jej Rada Nadzorcza zatwierdziła strategię JSW z uwzględnieniem spółek zależnych na lata 2020-2030. Jest to aktualizacja dotychczas realizowanej strategii JSW.
Misja, wizja i strategia na lata 2020-2030
W strategii na lata 2020-2030 zostały wyznaczone nowe kierunki rozwoju i przedsięwzięcia, które wspomagają dążenie JSW do zwiększenia wartości firmy i całej Grupy Kapitałowej. Wyznaczone zostały cele strategiczne, które zostały sparametryzowane zgodnie z obecną i prognozowaną sytuacją rynkową przedsiębiorstwa.
Zgodnie z przyjętą Strategią:
misją jest umocnienie pozycji wiodącego producenta i dostawcy węgla koksowego oraz koksu w Europie, w sposób zapewniający wzrost wartości Spółki z uwzględnieniem oczekiwań Interesariuszy.
wizją jest zaś, aby dostawca strategicznego surowca chemicznego, niezbędnego w procesie produkcji stali, będącej fundamentem zrównoważonego rozwoju i transformacji ku niskoemisyjnej gospodarce.
Cele strategiczne
Celami strategicznymi spółki na lata 2020-2030 są:
- uzyskanie średniej marży EBITDA w latach 2020-2030 na poziomie co najmniej 25 procent;
- rozwój bazy zasobowej, w zakresie węgla koksowego poprzez rozwojowe inwestycje związane z udostępnieniem nowych złóż oraz nowych poziomów wydobywczych;
- zwiększenie udziału produkcji i sprzedaży węgla koksowego o stabilnych i pożądanych parametrach jakościowych powyżej 85% od 2021 roku.
JSW chce także dalej podnosić standardy bezpieczeństwa.
W zakresie efektywności spółka chce, aby:
- wskaźnik natężenia robót osiągnąć na poziomie co najmniej 4,5 mb/tys. ton rocznie;
- optymalizować struktury i poziomu kosztów z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań;
- efektywnie wykorzystać węglopochodne i dążenie do samowystarczalności energetycznej.
Cele wspierające
Spółka w komunikacie informuję, że celami wspierającymi będą:
- organizacja ucząca się: zarządzanie wiedzą i ciągłe doskonalenie;
- ograniczanie wpływu na środowisko;
- stabilny pracodawca rozwijający kompetencje pracowników;
- elastyczna Organizacja 4.0 – rozwój poprzez innowacje.
Plany rozwoju mają polegać na:
- działaniach optymalizacyjnych w obszarze wydobywczym i koksowniczym oraz działaniach pogłębiających integrację tych dwóch obszarów działalności.
- zapewnieniu samowystarczalności energetycznej JSW poprzez rozwój mocy wytwórczych w oparciu o własną bazę surowcową (metan, gaz koksowniczy).
- wdrożeniu Programu Jakość – modelowaniu harmonogramów produkcji i złoża, bieżącym monitorowaniu i nadzorze nad jakością produktów JSW, wprowadzaniu innowacyjnych technik badawczych.
Spółka chce także, aby we wszystkich jej działaniach wdrożyć rozwiązania ograniczające wpływ na środowisko naturalne. – Strategia wyznacza podstawowe kierunki działań w obszarze ochrony środowiska, w tym w zakresie wpływu na klimat, śladu węglowego oraz pozostałych emisji – czytamy w raporcie.
JSW chce zwiększyć wydobycie węgla
Spółka podaje, że planuje w latach 2020-2030 stopniowy wzrost wydobycia węgla z poziomu ok. 14,8 mln ton w 2019 roku do ok. 18 mln ton w 2030 roku. Strategia zakłada docelowe zwiększenie wydobycia poprzez inwestycje w rozbudowę nowych poziomów wydobywczych oraz uruchomienie wydobycia z obszaru Bzie Dębina. – Struktura planowanego poziomu wydobycia to wzrost uzysku węgla koksowego z 71 procent w 2019 roku do ponad 85 procent od roku 2021, z jednoczesnym spadkiem poziomu produkcji węgla do celów energetycznych z 29 procent w 2019 roku do 12 procent w roku 2030.
Plan zakłada również średniorocznie wykonywanie wyrobisk chodnikowych korytarzowych w JSW w latach 2020-2030 na poziomie ponad 80 tys. mb.
JSW zakłada w tym okresie wzrost wydajności (produktywności) w przeliczeniu na jedną osobę zatrudnioną od ok. 700 ton do ok. 850 ton węgla na osobę w roku 2030, przy założeniu przeciętnego średniorocznego zatrudnienia w latach 2020-2030 na poziomie ok. 21,4 tys. etatów. Jednocześnie strategia zakłada wzrost przeciętnego zatrudnienia w GK JSW z obecnych ok. 30 tys. etatów do ok. 31 tys. etatów do 2030 roku. Spółka zakłada także równoważony poziom produkcji i sprzedaży koksu na poziomie ok 3,5 mln ton.
Strategia na lata 2020-2030 przewiduje nakłady inwestycyjne JSW w wysokości ok. 24,5 mld zł. Udział nakładów na inwestycje w segmencie węglowym stanowić będzie ok. 84 procent łącznych nakładów GK JSW.
Główne cele strategii finansowania działalności Spółki:
– Zapewnienie stabilnej struktury finansowania, przez dążenie do osiągnięcia i utrzymania co najmniej 50% udziału kapitałów własnych w strukturze pasywów a także pokrycia wartości aktywów trwałych kapitałami stałymi.
– Podejmowanie działań dla zapewnienia poziomu finansowania, którego wielkość będzie pozwalać na podtrzymanie ciągłości procesów działalności operacyjnej oraz inwestycyjnej na zakładanym poziomie.
Jastrzębska Spółka Węglowa/BiznesAlert.pl