Projekt zmiany rozporządzenia doda Baltchem Zakłady Chemiczne i Oktan Energy do listy podmiotów objętych ochroną z ustawy o kontroli niektórych inwestycji, by nie zabrakło paliw Polsce Zachodniej.
Projekt zmiany rozporządzenia rządu z wykazem podmiotów objętych taką ochroną trafił 13 marca do spisu dokumentów. Ma zostać przyjęty w pierwszym kwartale 2023 roku. Ma zabezpieczyć porządek prawny i bezpieczeństwo publiczne definiowane w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz zabezpieczyć transakcje dotyczące uprawnień właścicielskich. To potencjalna możliwość blokady wrogiego przejęcia przez podmioty które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu dostaw paliw.
Baltchem i Oktan Energy z aktywami w Polsce Zachodniej są kluczowymi źródłami bezpieczeństwa dostaw paliw w tamtym regionie, których znaczenie rośnie wraz z porzuceniem ropy rosyjskiej przez rafinerie wschodnioniemieckie Schwedt i Leuna zaopatrujące także rynek Polski Zachodniej. Reorientacja na dostawy spoza Rosji wiąże się ze spadkiem przerobu w Schwedt, a co za tym idzie, z potencjalnym spadkiem podaży paliw.
– Ze względu na chroniony przedmiot działalności obu ww. spółek (produkcja benzyn silnikowych lub oleju napędowego, magazynowanie i przechowywanie benzyn silnikowych, oleju napędowego oraz przeładunek ropy naftowej i jej produktów w portach morskich proponuje się, aby organem kontroli był minister właściwy do spraw aktywów państwowych – czytamy w projekcie cytowanym przez Polską Agencję Prasową.
BiznesAlert.pl informował, że terminale i bazy paliwowe prywatne w tym obszarze będą kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa dostaw paliw wobec spekulacji mediów ukraińskich o zainteresowaniu podmiotów związanych z Rosją.
Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Czy Polsce pomoże paliwowy Krzysztof Jarzyna ze Szczecina?