Strefa buforowa na granicy z Białorusią będzie wprowadzona od czwartku

12 czerwca 2024, 15:30 Alert

13 czerwca na granicy z Białorusią zacznie obowiązywać strefa buforowa. Zakaz dotyczy samej granicy, a w określonych przypadkach również terenu w głębi kraju (200 metrów w przypadku niespełna 50 kilometrowego odcinka, i dwa kilometry w przypadku rezerwatów). Ograniczenie będzie obowiązywać 90 dni.

Zapora na granicy z Białorusią fot. Straż Graniczna
Zapora na granicy z Białorusią fot. Straż Graniczna.

Ministerstwo spraw wewnętrzny i administracji poinformowało o podpisaniu przez ministra Tomasza Siemoniaka, rozporządzenia dotyczącego strefy buforowej na polsko-białoruskiej granicy. Akt prawny wejdzie w życie 13 czerwca 2024 roku i będzie obowiązywał 90 dni.

Wprowadzenie zakazu przebywania było poprzedzone uzgodnieniami międzyresortowymi i konsultacjami publicznymi oraz z lokalnymi przedsiębiorcami i samorządowcami. Resort poinformował, że ograniczył do minimum obszar objęty obostrzeniami.

Zakaz przebywania dotyczy długości granicy na odcinku 60,67 kilometrów na terenach placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 44 kilometrów zakaz rozpościera się na 200 metrów od granicy w głąb kraju. W przypadku mierzącego 16 kilometrów odcinka, położonego w rejonie rezerwatów przyrody strefa buforowa obejmie obszar dwóch kilometrów od granicy.

Obostrzenia nie obejmują miejscowości i szlaków turystycznych.

– Wprowadzone rozwiązania, poprzez ograniczenie obecności osób postronnych w rejonie działań służbowych, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom postronnym, a także funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom oraz ograniczenie aktywności działań grup przemytniczych, ułatwiających proceder nielegalnej migracji – poinformowało ministerstwo.

Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji / Marcin Karwowski

Karwowski: Tarcza Wschód będzie puklerzem czy pawężą? Oto, co planuje rząd