Strzelec-Łobodzińska: Bazujmy na węglu. Polityka klimatyczna nie może godzić w gospodarkę

5 września 2013, 11:42 Energetyka

Zdaniem prezes Kompanii Węglowej Polska musi bazować o surowce, które posiada, czyli głównie węgiel. Z kolei polityka klimatyczna Unii Europejskiej powinna jej zdaniem uwzględniać potrzeby gospodarek krajów członkowskich.

– Najważniejszą zasadą, na którą należy zwracać uwagę, jest to, by decyzje unijne dotyczące i energii i środowiska były oceniane pod kątem ich wpływu na gospodarki poszczególnych krajów. A jeśli przyjmiemy, że tak właśnie ma być, to powinniśmy rozważyć dwa aspekty – cenowy z punktu widzenia możliwości konsumpcyjnych społeczeństwa oraz zmiany miksu energetycznego – stwierdziła prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska cytowana przez Rynek Infrastruktury.

– Musimy oceniać realne możliwości energetyki. A polska powinna odbudowywać energetykę w oparciu o węgiel brunatny i kamienny, stawiając wysokosprawne bloki na paliwa stałe – oceniła. – Taką wizją, ideą, która mogłaby połączyć polityki energetyczne państw Europy Centralnej mogłoby być podwyższenie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o węgiel i silne połączenia interkonektorowe pomiędzy krajami – dodała.

Źródło: Rynek Infrastruktury