DrogiInfrastrukturaWszystko

Styliński: Inwestor publiczny nie jest zwolniony z myślenia

Jesienna nowelizacja PZP miała zmienić sposób rozstrzygania przetargów publicznych. Tymczasem do KIO trafiło odwołanie w sprawie budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Firma Astaldi zwyciężyła w przetargu oferując cenę w wysokości 55 proc. szacunkowej wartości całej inwestycji. Aż cztery konkurujące z nią konsorcja złożyły odwołania do KIO, uzasadniając to m.in. rażąco niską ceną.

– Nowelizacja PZP jesienią 2014 roku nie miała wpływu na przebieg postępowania przetargowego Południowej Obwodnicy Warszawy. Przetarg rozpoczął się nim te przepisy weszły w życie, ale musimy pamiętać że od zawsze trzeba było odrzucać oferty o rażąco niskiej cenie – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Jego zdaniem  w Polsce pozwolono na rażące zaniechanie na wielką skalę – pozwolono urzędnikom zasłaniać się brakiem definicji „za niskiej ceny”.

– Jest to wytłumaczenie o tyle absurdalne, że nigdzie w Europie nie istnieje taka definicja, a jednak przetargi na zachodzie podlegają temu kryterium. Poza tym musimy pamiętać, że w sektorze prywatnym nikt nigdy nie zdefiniował „za niskiej ceny”, a jednak deweloperzy i inwestorzy prywatni potrafią wybrać najkorzystniejsze oferty. Brak definicji nie zwalnia inwestora publicznego z obowiązku analizy ceny oferty. Brak definicji w okresie, gdy toczyło się postępowanie na temat południowej obwodnicy Warszawy nie powinno nic zmienić. Nikt nie jest zwolniony z obowiązku myślenia, a inwestor publiczny tym bardziej – dysponuje on nie swoimi środkami, ale środkami nas wszystkich. Tym bardziej powinien być on odpowiedzialny przy wyborze oferty – wyjaśnia Styliński.

W opinii prezesa PZPB kierowanie się renomą i wielkością firmy nie wystarczy.

– Zwycięzca przetargu może mieć na swoim koncie wielkie inwestycje zakończone sukcesem, ale każdemu zdarzają się błędy. Racjonalność przy wyborze oferty powinna ustrzec przed potknięciami w zamówieniach publicznych – mówi ekspert.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X