Sukces Arabii. G20 chce ochrony klimatu z użyciem różnych paliw, a nie tylko OZE

23 listopada 2020, 07:00 Alert

Prezydencja saudyjska w grupie G20 doprowadziła do przyjęcia deklaracji, która zakłada, że jednym z narzędzi odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa ma być walka ze zmianami klimatu z użyciem różnych paliw, a nie tylko Odnawialnych Źródeł Energii.

Szczyt G20 w Rijadzie. Fot. G20
Szczyt G20 w Rijadzie. Fot. G20

Według G20 zrzeszającej dwadzieścia państw najbardziej uprzemysłowionych walka z degradacją środowiska, a także zachowanie i zrównoważone wykorzystanie różnorodności biologicznej, ochrona oceanów, promocja czystego powietrza i wody, reagowanie na klęski żywiołowe i ekstremalne zjawiska pogodowe, a także walka ze zmianami klimatu to jedne z najważniejszych wyzwań czasów współczesnych.

G20 apeluje o zapewnienie stabilnych i nieprzerwanych dostaw energii oraz surowców, które dadzą wzrost gospodarczy potrzebny po pandemii. – W tym kontekście podkreślamy znaczenie wykorzystania jak najszerszego wachlarza paliw i technologii z uwzględnieniem kontekstu narodowego oraz wiodących przykładów transformacji energetycznej w celu realizacji planu 3E+S, czyli bezpieczeństwo energetyczne, efektywność ekonomiczna i środowisko plus bezpieczeństwo – czytamy w apelu G20 popiera także Circular Carbon Economy Platform, która ma pozwolić na redukcję emisji CO2 poprzez ograniczenie jej, ponowne wykorzystanie zasobów, recykling i usuwanie odpadów z uwzględnieniem efektywności systemu oraz uwarunkowań narodowych. Działanie w tym zakresie ma być dobrowolne, całościowe, zintegrowane, inkluzywne, pragmatyczne i komplementarne. G20 popiera realizację założeń porozumienia paryskiego, w tym budowę zielonego funduszu wartego 100 mld dolarów rocznie do 2020 roku.

Stanowisko zostało wydane po szczycie w Rijadzie pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej. Następny odbędzie się w 2021 roku we Włoszech, a kolejne w 2022 roku w Indonezji, w 2023 roku w Indiach i w 2024 roku w Brazylii. To sukces Arabii, która zdołała osiągnąć konsensus wokół zapisów uwzględniających wykorzystanie różnych paliw transformacji energetycznej, a nie tylko Odnawialnych Źródeł Energii promowanych w wielu krajach zachodnich. To ważne dla krajów, które podobnie jak Arabia, są zależne od paliw kopalnych. W jej przypadku chodzi o ropę naftową.

G20/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Zmierzch ropy Bidena czy odrodzenie po koronawirusie Trumpa? (ANALIZA)