Sukces poszukiwawczy firmy Palomar w Polsce. Komercyjna produkcja w 2016 roku

6 marca 2015, 11:00 Energetyka

Palomar Natural Resources (PNR), międzynarodowa prywatna spółka poszukiwawczo-wydobywcza, z sukcesem zakończyła testy przypływu gazu na odwiercie w miejscowości Szymanowo w gminie Rawicz. Podczas testów osiągnięto maksymalny przypływ na poziomie 5,3 miliona stóp sześciennych (160 tys. metrów sześciennych) – średnia dobowa wyniosła 4,5 miliona stóp sześciennych. Wynik potwierdza możliwość komercyjnej produkcji i otwiera szerokie perspektywy dla kolejnych inwestycji na polskim rynku. Jest to jeden z największych sukcesów zagranicznych firm poszukiwawczych działających na terenie naszego kraju. 

Pełna eksploatacja złoża oraz pierwsza sprzedaż gazu przewidziane są na początek 2016 roku. W najbliższym czasie PNR dokona szczegółowej analizy uzyskanych podczas testów wyników w celu określenia potencjału produkcyjnego złoża. Przeprowadzona zostanie również ocena kolejnych projektów poszukiwawczych w okolicach Rawicza, celem identyifkacji dodatkowych zasobów.

Palomar przejął od firmy San Leon Energy 65% udziałów w koncesji Rawicz, stając się operatorem niecałe dziewięć miesięcy temu, w lipcu 2014. W tym krótkim czasie firma zbudowała profesjonalny zespół, uzyskała wszystkie niezbędne zezwolenia oraz wykonała i przetestowała odwiert Rawicz 12, potwierdzając obecność znaczących pokładów gazu na ziemiach Rawicza.

– Niezmiernie cieszy mnie fakt, że już pierwszy odwiert wykonany przez Palomar na terenie Polski zakończył się odkryciem. Potwierdza to, że nasza strategia oparta na zastosowaniu najnowszych metod badań sejsmicznych oraz innowacyjnych technologii wiercenia, umożliwia dostęp do złóż konwencjonalnych dotychczas uznawanych za nieekonomiczne. Jestem przekonany, że sukces Palomara, otworzy nową erę w poszukiwaniu i eksploatacji konwencjonalnych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce – skomentował dr John Buggenhagen, Prezes Palomar Natural Resources.

Palomar jest jedną z pierwszych zagranicznych firm, która w bliskiej perspektywie ma szansę rozpocząć produkcję gazu na terenie Polski. Wydarzenie to ma strategiczny charakter ze względu na potwierdzenie dużego potencjału produkcyjnego konwencjonalnych złóż węglowodorów na obszarze Polski zachodniej. Daje to również realną szansę na zwiększenie suwerenności energetycznej Polski oraz wzrost udziału rodzimego gazu w bilansie energetycznym. Obecnie cena importowanego do Polski gazu jest jedną z najwyższych w Europie,  przekraczając 350 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Sukces firmy jest także szansą na dynamiczny rozwój gminy Rawicz, w której odkryto złoże.

Już w latach 70. wiedzieliśmy, że w naszej ziemi są pokłady tego surowca, trudno jednak było oszacować jego ilość. Dziś, mając odpowiednie technologie, możemy stwierdzić, że wydobycie jest nie tylko możliwe, ale i opłacalne. W związku z decyzją na temat komercyjnego wydobycia, chciałbym zadeklarować, że jesteśmy otwarci i zainteresowani współpracą z firmami, które do swojej działalności potrzebują gazu i chciałby zainwestować w gminie Rawicz. Ponadto liczę na wpływy do budżetu z racji opłaty eksploatacyjnej gazu, podatku od budowli, jak i podatku od nieruchomości, które pomogą naszym finansom i pozwolą przyspieszyć liczne inwestycje, jakich potrzebuje gmina Rawicz. Entuzjazm jest spory, ale myślę, że konkretne kwoty poznamy dopiero wtedy, gdy szczegółowo zostanie oszacowane złoże – mówi Grzegorz Kubik, Burmistrz Gminy Rawicz

W związku z sukcesem poszukiwawczym firma Palomar ma już w planach kolejne inwestycje na Polskim rynku. Do kluczowych projektów należy kontynuacja prac rozpoznawczych na  koncesji Rawicz oraz rozpoczęcie prac na obszarze bardzo perspektywicznego złoża Siekierki w okolicach Poznania.

Zespół Palomar składa się z wysokiej klasy specjalistów i ekspertów z branży poszukiwawczo-wydobywczej, realizujących projekty na całym świecie.

Palomar Natural Resources jest operatorem siedmiu koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych w których posiada 65% udziałów. Łączny obszar posiadanych koncesji wynosi ponad 5 tysięcy km2.  Wśród nich znajdują się: Nowa Sól, Wschowa, Góra, Rawicz, Poznań Wschód 206, Poznań Wschód 207 oraz Poznań Północ 208.