AlertEnergetykaGaz.Środowisko

Świat bierze na celownik emisje metanu. USA i UE przewodzą przyprawiając Putina o ból głowy

Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru

Amerykanie i Europejczycy przekonują świat na COP26 do walki z emisjami metanu. Rosja nie dołącza do inicjatywy bo baza surowcowa Nord Stream 2 to jedno z największych źródeł wycieków tego gazu cieplarnianego.

Administracja USA ma przedstawić plan walki z emisjami metanu. Prawie 90 krajów przyłączyło się do propozycji amerykańsko-europejskiej w tej sprawie przedstawionej na szczycie klimatycznym COP 26.

Prezydent Joe Biden ma przedstawić Amerykański Plan Redukcji Emisji Metanu w trakcie szczytu klimatycznego w Glasgow. Ma on pozwolić na redukcję emisji tego typu o ponad 50 procent do 2030 roku i przez to rodzi podziały w Kongresie.

Agencja Ochrony Środowiska ma uregulować emisje metanu z instalacji wydobycia gazu i ropy odpowiadające za jedną trzecią takich wyziewów. Firmy będą monitorować emisje z największych inwestycji (powyżej 3 ton emisji metanu rocznie) i walczyć z wyciekami – ustalił Reuters. Nie będzie także możliwe wypuszczanie do atmosfery nadmiarowego metanu będącego odpadem wydobycia ropy. Przepisy miałyby wejść w życie w 2023 roku i pozwolić na redukcję emisji o 74 procent w stosunku do 2005 roku do 2035 roku.

Szczyt klimatyczny był okazją do innych działań na rzecz walki z emisjami metanu. Reuters ustalił, że inicjatywa USA i Unii Europejskiej na rzecz redukcji emisji tego rodzaju o 30 procent do 2030 roku zwana Global Methane Pledge zebrała już prawie 90 sygnatariuszy, w tym połowę największych emitentów na globie. Reuters ustalił jednak, że nie podpiszą się pod nią Chiny, Indie oraz Rosja.

Ta ostatnia jest oskarżana o największe wycieki metanu na świecie. Pochodzą między innymi z bazy surowcowej spornego gazociągu Nord Stream 2, który jest przedstawiany przez Rosjan jako ekologiczne źródło dostaw dla Europy. Emisje metanu to jeden z wielu argumentów przeciwników tego projektu, wśród których znajdują się Amerykanie używający go na arenie międzynarodowej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Olczak: Czy Unia potrzebuje celu redukcji emisji metanu?


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X