Świątkowska: Hakerzy mogą zmienić siłę armii w jej słabość

8 lipca 2015, 09:34 Bezpieczeństwo

Komentarz Joanny Świątkowskiego, Dyrektora Programowego CYBERSEC, eksperta Instytutu Kościuszki ws. doniesień medialnych dot. chwilowego przechwycenia systemu rakietowego Patriot w Turcji przez hakerów.

Postępujące uzależnienie funkcjonowania ‎coraz większej ilości systemów, instalacji, urządzeń od rozwiązań ICT z jednej strony wiąże się z olbrzymim korzyściami, z drugiej znów obarczone jest znaczącym niebezpieczeństwem. Choć informacja o prawdziwości ataku została zdementowana przez firmę Raytheon, co potwierdziło również niemieckie Ministerstwo Obrony Narodowej (link do publikacji „Die Welt”tutaj), to warto zastanowić się szerzej nad zagrożeniami, jakie w przyszłości mogą nieść za sobą ataki z cyberprzestrzeni, których celem są systemy militarne.

Najważniejsza infrastruktura – cywilina i wojskowa, a także najbardziej nowoczesne systemy broni są coraz częściej sterowane przy użyciu komputerów. Unieszkodliwienie działania tych elementów lub przejęcie nad nimi kontroli, choć bardzo trudne do przeprowadzenia, jest możliwe. Aktu agresji w cyberprzestrzeni dokonać mogą różne podmioty – zarówno inne państwa, grupy terrorystyczne, jak i jednostki.

Coraz więcej krajów posiada zdolności do cyfrowego działania w cyberprzestrzeni. Najczęściej, cyfrowe ataki planuje się wykorzystać w pierwszej fazie konfliktu zbrojnego dla sparaliżowana przeciwnika, co znacznie ułatwia przeprowadzenie operacji konwencjonalnych.
Postępująca cyfryzacja prowadzi także do sytuacji, którą nazwać można paradoksem bezpieczeństwa. Polega ona na tym, że najbardziej rozwinięte kraje, z którymi trudno konkurować w potencjale konwencjonalnym, nagle mogą zostać osłabione przez znacznie słabszych rywali. Konflikt asymetryczny może mieć tym samym nowe oblicze. Siła może zostać zmieniona w słabość.

Sparaliżowanie systemu to jednak jedno – przechwycenie kontroli nad bronią i możliwe jej wykorzystanie przeciwko właścicielowi lub państwu trzeciemu to zupełnie nowy poziom problemu. Przechwycenie systemów rakietowych lub na przykład dronów może być dramatyczne w skutkach. Poza bezpośrednimi stratami może wywołać ogromną eskalację konfliktu.

***

BiznesAlert.pl jest patronem medialny CYBERSEC

Cybersec