Świerczyński: polskie oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością kontraktów zbrojeniowych

23 sierpnia 2017, 07:30 Bezpieczeństwo

Nie da się kupić nowoczesnego sprzętu w miarę tanio i uzyskać jego technologii wdrożonej w polskiej fabryce. Nie można liczyć na darmowe „bonusy” ani od rządów, ani tym bardziej firm zbrojeniowych – napisał analityk Polityki Insight Marek Świerczyński w komentarzu do wywiadu, którego szef resortu obrony Antoni Macierewicz udzielił “Gazecie Polskiej”.

System Patriot w Turcji. Fot. Departament Obrony USA.
System Patriot w Turcji. Fot. Departament Obrony USA.

– To tak zwany offset sprawia, że procedury negocjacyjne, a następnie realizacyjne przeciągają się czasami na dziesiątki lat, a sprzęt staje się niebotycznie drogi. Dzieje się tak dlatego, że offset, czyli udostępnianie technologii, firmy zagraniczne wliczają w cenę produktu, podwyższając ją – powiedział Macierewicz.

Wisła i Homar

Obecnie Polska pracuje nad zawarciem dwóch kluczowych dla naszej obronności kontraktów. Chodzi o system obrony powietrznej Wisła oraz rakiety dalekiego zasięgu Homar.

“Oba systemy dadzą wojskowym narzędzia obrony i ataku, których do tej pory nie mieli” – pisze Świerczyński. “W obydwu przypadkach Polska od lat mówiła o offsecie” – dodaje.

“Jednak kłopot w tym, że oba pakiety technologii są ściśle chronione i niechętnie udostępniane przez właściciela, którym w przypadku najwrażliwszych elementów jest rząd USA” – wyjaśnia autor. Odnosi się także do sugestii ze strony Macierewicza, że Polska może kupić śmigłowce bez offsetu.

“Słowa ministra Macierewicza nie oznaczają jeszcze pożegnania z offsetem” – zastrzega Świerczyński. “Nie są równoznaczne z jego brakiem w przypadku zakupu Patriotów, Homarów czy śmigłowców. Pokazuje jednak, po raz kolejny, jak bardzo polskie oczekiwania  nie tylko obecnego rządu  rozmijają się z rzeczywistością kontraktów zbrojeniowych. Nie da się kupić nowoczesnego sprzętu w miarę tanio i uzyskać jego technologii wdrożonej w polskiej fabryce” – pisze.

Polityka Insight