Polska odebrała kolejną dostawę LNG z USA. Gaz trafi na Ukrainę

20 listopada 2019, 12:45 Alert
Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG
Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG

Gazoport w Świnoujściu odebrał kolejną dostawę LNG ze Stanów Zjednoczonych. Paliwo trafi na Ukrainę.

To już 74 ładunek LNG w historii odebrany przez polski terminal. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie poinformowała na Twitterze, że paliwo z ostatniej dostawy trafi na Ukrainę. – To kolejny krok w drodze do osiągnięcia niezależności energetycznej przez Ukrainę – napisała ambasada.

W przeszłości LNG z USA trafiało już na Ukrainę. Kijów szuka możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. W tym ze Stanów Zjednoczonych. W maju prezes Naftogazu Andriej Kobolew przebywał w USA gdzie rozmawiał z przedstawicielami Departamencie Stanu i Energii o tym jak zagwarantować pewne dostawy LNG po konkurencyjnej cenie.

W listopadzie 2018 roku, w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, biuro prasowe Naftogazu poinformowało, że rozmawia m.in. z USA i Polską o dostawach gazu. Wówczas koncern nie określił jednak, na jakim etapie są rozmowy i z jakimi podmiotami są prowadzone. Niewykluczone, że mógł być to efekt wizyty amerykańskiego sekretarza Ricka Perry’ego w Polsce i na Ukrainie. Wówczas stwierdził, że Ukraina może być czołowym importerem LNG, głównie z Polski, ale mogłaby też sprzedawać ten gaz dalej. Kijów może stać się więc beneficjentem rozwijającej się polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej.

Od listopada 2015 roku Ukraina nie dokonuje bezpośrednich zakupów rosyjskiego gazu.

Piotr Stępiński

Jakóbik: Afera naciskowa uderza w układ Polska-Ukraina-USA o LNG