Synthos zamówi dziesięć reaktorów. Pierwszy w 2029 roku, potem cały łańcuch dostaw

15 grudnia 2021, 17:30 Alert

Synthos Green Energy zawarł kolejne umowy mające przyspieszyć przygotowania do budowy pierwszego małego reaktora jądrowego SMR w Polsce i zbudować wokół dziesięciu takich cały łańcuch dostaw.

BWRX-300. Fot. GE Hitachi Nuclear Energy
BWRX-300. Fot. GE Hitachi Nuclear Energy

Firma Michała Sołowowa kontynuuje marsz ku małemu atomowi SMR. Zaprosił do współpracy dwie kanadyjskie firmy, które mają przygotować łańcuch dostaw do elektrowni z reaktorami BWRX-300.

Synthos Green Energy posiada już porozumienie technologiczne z amerykańskim GE Hitachi Nucler Energy. Podpisał teraz trójstronne porozumienie z Hitachi oraz producentem komponentów elektrowni jądrowych BWXT Canada oraz dwustronne z Ontario Power Generation, który ma zbudować pierwszy reaktor BWRX-300 gotowy do 2028 roku.

List intencyjny podpisany 15 grudnia z BWXT Canada zakłada budowę łańcucha dostaw małego atomu w Polsce, USA i Kanadzie. Zakłada, że Synthos Green Energy zamówi co najmniej dziesięć reaktorów BWRX-300 do sprzedaży na rynku europejskim. BWXT ma wykonać część podzespołów na czele ze zbiornikiem ciśnieniowym reaktorem.

Umowa z Ontario Power Generation zakład transfer wiedzy na temat pierwszego reaktora mającego stanąć w Elektrowni Darlington w Kanadzie. Ma się on stać projektem referencyjnym pozwalającym na budowę reaktora w Polsce rok po uruchomieniu tego pierwszego, czyli w 2029 roku. Wiedza tej firmy ma przyspieszyć proces inwestycyjny i licencjonowanie BWRX-300 w Polsce.

GE Hitachi zamierza inwestować nie tylko w Kanadzie, ale i w Polsce. Grupa GE współpracuje z trzema tysiącami firm polskich, zidentyfikowała blisko 300 z nich z potencjałem dołączenia do łańcucha dostaw SMR.

Synthos i PKN Orlen podpisały umowę o stworzeniu spółki mającej komercjalizować reaktory BWRX-300 w Polsce.

Synthos/Wojciech Jakóbik