Szatkowski: Są widoki na wzmocnienie roli NATO w regionie satysfakcjonujące wojskowych

14 kwietnia 2016, 09:00 Bezpieczeństwo

Jest duża szansa, że polityczna decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO również na poziomie wojskowym będzie satysfakcjonująca – powiedział w środę wiceszef MON Tomasz Szatkowski na posiedzeniu sejmowej komisji obrony.

Wiceminister Tomasz Szatkowski, a także przedstawiciele MSZ i BBN przedstawili posłom 13 kwietnia br. informację o stanie przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Wiceszef MON podkreślił, że priorytetem Polski są działania związane ze zwiększeniem poziomu obrony wschodniej flanki NATO, w tym naszego państwa. W tym zakresie agenda szczytu będzie dotyczyła  – implementacji postanowień poprzedniego szczytu NATO w Newport w Walii, jak i postanowień w sprawie obrony i odstraszania na wschodniej flance.

W lutym ministrowie obrony państw NATO zgodzili się na wzmocnienie obecności wojskowej na wschodniej flance. Ta polityczna decyzja jest  teraz uszczegółowiana na szczeblu  wojskowym.Bardzo aktywnie włączyliśmy się w te prace. Przygotowaliśmy dokument, który stał się naszą propozycją szczegółowych rozwiązań dotyczących wschodniej flanki. Ten dokument jest jedną z podstaw wypracowywanej decyzji Paktu – powiedział wiceszef MON.  Wiceminister Szatkowski mówił, że zależy nam także na  współpracy z partnerami  m.in.  z Finlandią i Szwecją.

Jak poinformował dyrektor generalny MON Bogdan Ścibut  (…) zostało nam de facto 80 dni od dziś na wykonanie zabudowy w celu przyjęcia 2,5 tysiąca uczestników szczytu oraz co najmniej 1,5 tys. dziennikarzy, którzy będą ten szczyt relacjonowali, ponadto do tego dochodzi personel zabezpieczający. Przewodniczący Międzyresortowej Grupy Roboczej ds. szczytu NATO ambasador Adam Hałaciński podkreślił, że w przygotowaniach szczególny nacisk został położony na bezpieczeństwo.  Jest to z historycznego punktu widzenia największe przedsięwzięcie organizacyjne, z jakim mamy do czynienia w Polsce w aspekcie udziału przywódców państw – prezydentów, szefów rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony – powiedział A. Hałaciński.

Relacjonując organizacyjne i logistyczne aspekty przygotowań, szef zespołu resortowego MON ds. przygotowania szczytu płk Artur Wiliński  wskazał m.in., że  Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych podjęło działania w celu wzmocnienia systemu obrony powietrznej kraju na czas szczytu, m.in. przygotowało projekt rejonu ograniczenia lotów, a także zwróciło się do Kwatery Głównej NATO o wydzielenie na potrzeby szczytu samolotów systemu ostrzegania i kontroli AWACS.  Ponadto została  opracowana koncepcja zabezpieczenia transportu oraz wspólnie z MSZ przeprowadzono szkolenie oficerów łącznikowych przewidzianych do zabezpieczenia przyjęcia i obsługi delegacji zagranicznych na Szczyt NATO.

Wiceminister obrony narodowej zaakcentował, że współpraca z partnerem współorganizującym Szczyt, którym tradycyjnie pozostaje Kwatera Główna NATO, przebiega harmonijnie, a  delegacje wizytujące Polskę – jako –  gospodarza  (host nation) – wskazują na pozytywną ocenę stanu przygotowań.

***
Warszawski szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. na PGE Narodowy.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej