AktualnościAlert

Szczepionki przeciw HPV już w szkołach 

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło programu szczepień przeciwko wirusowi HPV w szkołach podstawowych.   

„Od teraz można szczepić dziewczynki i chłopców po ukończeniu 9 roku życia aż do ukończenia 14 roku życia, jednak będziemy chcieli ten program dalej rozszerzać. Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne, ale ostateczna decyzja należy do rodziców” – zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.  

 

Prosty proces zgłoszenia  

Program szczepień, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia i wspierany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, będzie funkcjonował w szkołach. Szczepienia będą możliwe bez skierowania i może się do nich zgłosić każda szkoła, do której uczęszczają dzieci w ustalonym wieku. Rodzice będą mogli zgłosić swoje dziecko poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji dyrektorowi, a ich obecność nie będzie wymagana podczas szczepienia.  Zabiegi mają mieć miejsce w specjalnie przystosowanych gabinetach i przeprowadzane przez personel podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza i pielęgniarkę.  

Czym jest wirus HPV?  

Wirus HPV, inaczej wirus brodawczaka ludzkiego jest przyczyną rozwoju nowotworów i zmian przedrakowych m.in. sromu, pochwy, szyjki macicy, jamy ustnej i prącia. W Polsce wirus ten powoduje ponad 3 tysiące przypadków zachorowań. Choroba często ujawnia się dopiero po latach. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z błoną śluzową lub ze zmianami skórnymi chorej osoby, drogą kontaktów seksualnych oraz podczas porodu.   

Dlaczego 11-13 lat to najlepszy wiek na szczepienie?  

Szczepienie na wirus HPV jest możliwe od 9 roku życia. Wiek 11-13 lat, natomiast, podaje się za najkorzystniejszy i jest najczęściej stosowany w powszechnych programach szczepień. Odpowiedź poszczepienna w tym przedziale wiekowym jest znacznie lepsza, ponieważ do szczepienia dochodzi przed potencjalnym zarażeniem, a ono najczęściej następuje w wyniku kontaktów seksualnych.  

Efektywność szczepień  

Program szczepień przeciw HPV funkcjonuje już w 125 krajach na świecie. Szczepienia są popierane przez liczne organizacje zdrowotne, w tym Światową Organizację Zdrowia i Polskie Towarzystwo Pediatryczne, które podkreślają znaczenie i skuteczność profilaktyki w walce z nowotworami.  

„Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.” – informuje portal gov.pl. 

 


Powiązane artykuły

Słońce Polsatu nie zachodzi nigdy

Zygmunt Solorz, zwany przez przyjaciół "Słońcem Polsatu", od dziś nie jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy Polsat Plus. Ale czy ta...

Adam Bodnar odejdzie z rządu. Nie tylko on straci stanowisko

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar utraci stanowisko. Taką informację przekazała TVN24. Pojawiły się informacje, że w ministerialnym fotelu...

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X