Szczerski: Rosja będzie chciała wejść do Białorusi jako „rozjemca”

12 listopada 2021, 08:15 Bezpieczeństwo
Rosja

– Kreml chce, by granice tej część Europy zostały uznane za niepewne i do podważenia. Rosja chce przestawić sytuację tak, żeby na końcu wkroczyła na Białoruś jako rozjemca – mówi Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel RP przy ONZ w rozmowie z Polskim Radiem.

Krzysztof Szczerski w rozmowie z Polskim Radiem został zapytany o sytuację na granicy Polski i Białorusi oraz o korzyści, jakie może z tego czerpać Rosja. – Kreml chce, by granice tej część Europy zostały uznane za niepewne i do podważenia. Rosja chce przestawić sytuację tak, żeby na końcu wkroczyła na Białoruś jako rozjemca – powiedział.

Zdaniem ambasadora, Rosja chce też wymusić certyfikację Nord Stream 2.

– Rada Bezpieczeństwa ONZ jasno podkreśla, że potępia zachowanie Białorusi i jest solidarna z Polską. To jest ważny apel i wezwanie krajów, z których migranci przybywają, żeby zaczęły współpracować ze społecznością międzynarodową w celu zablokowania kanałów przerzutu ludzi. (…) Pomoc tym ludziom jest bardzo ważna. Białoruś ją blokuje. (…) Cel Mińska jest dużo poważniejszy, niż wywołanie samego kryzysu na granicy – podkreśla Szczerski, cytowany przez Onet.

PolskieRadio24/Onet/Jędrzej Stachura

Kryzys graniczny: Łukaszenko grozi Polsce zakręceniem kurka z gazem, ale jego gazociągi kontroluje Gazprom