Szczerski: USA będą kolejnym źródłem gazu dla Polski

27 kwietnia 2017, 06:30 Energetyka
Tankowiec LNG Qatargas
Tankowiec LNG firmy Qatargas

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło w środę kontrakt na jednorazową dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG. O podpisaniu umowy poinformował w Waszyngtonie Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.

– Zrobiliśmy dzisiaj poważny krok w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Oto po raz pierwszy podpisano kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do Polski. Jest to pierwszy kontrakt na dostawę skroplonego gazu do północnej części Europy. To wielki osiągnięcie, które miało wsparcie prezydenta. Mamy uzysk w postaci dobrego kontraktu na dostawy LNG do Polski – powiedział szef Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. – Mamy nowe źródło dostaw gazu do Polski, jest to źródło amerykańskie.

– Udało się podpisać kontrakt z firmą Cheniere. Ładunek zostanie wysłany i dopłynie do nas przed połową czerwca. Tyle to trwa. Chciałem podziękować prezesowi Cheniere Energy, który jest drugim autorem tego sukcesu. Negocjacje prowadziliśmy od dawna, a kontrakt został teraz podpisany – przyznał prezes PGNiG Piotr Woźniak.