EnergetykaEnergia elektrycznaInnowacjeOpinieOZE

Szczeszek: Enea chce być neutralna klimatycznie. Ogłosi termin w nowej strategii (ROZMOWA)

Prezes Grupy Enea Paweł Szczeszek. Fot. Grupa Enea. Grafika: Gabriela Cydejko.

Prezes Grupy Enea Paweł Szczeszek. Fot. Grupa Enea. Grafika: Gabriela Cydejko.

– Enea chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Informację o terminie przekażemy niebawem przy okazji publikacji naszej strategii – mówi prezes Paweł Szczeszek, prezes Enei, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

BiznesAlert.pl: Jednym z głównych tematów rozmów gospodarczych ostatnich dni jest pakiet Fit For 55. Jak uwarunkowania globalne, europejskie i polskie wpływają na ceny energii w Polsce?

Oczywiście te uwarunkowania wpływają na nie negatywnie i będą je podnosić. Fit For 55 i inne porozumienia klimatyczne nakładają na nas pewne obowiązki. Polityka klimatyczna i uwolnienie cen uprawnień do emisji CO2 powodują istotny wzrost kosztów produkcji.

Jak te czynniki wpływają na zdolność transformacji energetycznej firm jak Enea?

Bardzo ważnym elementem zmian jest Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego tworzona przez rząd. Instytucje finansowe nie chcą dziś wspierać inwestycji, nawet tych ekologicznych, jeżeli w naszych portfelach wytwórczych nadal jest tak dużo węgla. Liczymy na to, że zgodnie z tym co powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, projekt zostanie zakończony w drugim, może trzecim kwartale 2022 roku. Dzięki NABE zostaniemy odciążeni z aktywów węglowych i będziemy mogli realizować cele, te długofalowe i te pośrednie. Przypomnę, że bloki gazowe to właśnie inwestycje pośrednie, a naszym celem dalekosiężnym jest zeroemisyjność. Musimy mieć te kilkanaście lat, by przeprowadzić transformację i zbudować nowy system elektroenergetyczny. Odnawialne źródła energii to nie wszystko, należy zmienić filozofię myślenia i przestawić się ze źródeł pogodowo-niezależnych na te pogodowo-zależne. Do tego potrzebny jest pewien stabilizator, dlatego, że nie jesteśmy w stanie sterować ani słońcem, ani wiatrem. To są rzeczy niezależne od nas, natomiast wiemy, jak zapewnić technicznie tę stabilizację systemu.

Dzięki magazynom energii?

Dzisiaj w pięciu miejscach na terenie naszego OSD, testujemy magazyny energii oparte o różne rozwiązania technologiczne. Sprawdzamy, jak działają, jaką mają wydajność i jak nimi efektywnie zarządzać.

Budowa nowego systemu energetycznego oznacza ogromne potrzeby inwestycyjne. Jak na Państwa finanse wpływa przyśpieszenie polityki klimatycznej w ramach Fit For 55?

Nie ukrywam, że liczymy na pewnego rodzaju mechanizmy wsparcia i środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To są tak ogromne przedsięwzięcia, że dzisiaj żadnej grupy energetycznej nie stać na to, aby samodzielnie przeprowadzać  inwestycje, których wymaga pełna transformacja sektora.

Czy Enea, podobnie jak Unia Europejska, chce osiągnąć neutralność klimatyczną? I czy jest konkretny termin jej osiągnięcia?

Tak, Enea chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Informację o terminie przekażemy niebawem przy okazji publikacji naszej strategii. Jesteśmy na końcowym etapie analiz i przygotowań.

Rozmawiał Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...

Udostępnij:

Facebook X X X