Środowisko

Forum Energii: Czego mamy się spodziewać po COP24?

fot. Tauron

Szczyt klimatyczny COP24 zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu organizacji to co zaprezentują w jego czasie polscy przedstawiciele władz nie jest jasne. Nie jest też jasne jaką rolę pełnić będziemy jako organizator zgromadzenia. Forum Energii, think tank działający w obszarze energetyki, postanowił przybliżyć interesariuszom zaangażowanym w proces zmian w sektorze ochrony środowiska i energetyki z czym COP24 „się je”. Opracowanie „COP24 w Katowicach: Instrukcja Obsługi” porządkuje terminologię towarzyszącą wydarzeniu, wskazuje na procesy i dialog prowadzone zanim pojawią się przedstawiciele państw i organizacji z całego świata w Katowicach.

Mamy doświadczenie – czy to nam pomoże?

– Polska jest weteranem COP24 – mówiła w czasie prezentacji opracowania Joanna Maćkowiak – Pandera stojąca na czele Forum Energii. Odpowiedzialny za redakcję materiału Paweł Mikusek dodał, że publikacja jest odpowiedzią na zgłaszane do Forum pytania organizacji pozarządowych, firm i instytucji zainteresowanych tematami około energetycznymi. Autorką jest Lidia Wojtal, ekspertka i uczestniczka poprzednich edycji COP.

Dane na wagę złota

Zdaniem Pawła Mikuska COP24 to najważniejszy COP jakiemu przewodziła Polska. Będzie to także przestrzeń do zakomunikowania zmian jakie zachodzą w polskim sektorze energetycznym. Temu poświęcona jest druga zaprezentowana 10 lipca 2018 publikacja Forum Energii pt. „Polska transformacja energetyczna 2017”. W opracowaniu znajdziemy dane dotyczące produkcji energii, surowców, zasobów i zapotrzebowania na energię.

Joanna Maćkowiak – Pandera zaznaczyła, że podstawowym problemem jaki mają organizacje chcące analizować i prognozować to brak danych. – Dane nie są łatwo dostępne, jest wiele systemów ich zbierania. To utrudnia analizy – powiedziała Maćkowiak-Pandera.

Podkreśliła też, że widać w polskiej energetyce zmiany na lepsze, ale jej zdaniem nie jest to efekt działań celowych. Spadająca rola węgla w produkcji energii i rosnące znaczenie OZE to dobre wiadomości, które zdaniem ekspertów warto zakomunikować światu. Niepokojące jest jednak to, że wzrasta import węgla. Najwięcej importujemy go z Rosji. Dobrym kierunkiem zmian zdaniem ekspertów jest zwiększenie wykorzystania gazu.

Źródło: Forum Energii

Trendy kształtujące gospodarkę

Kwestie związane z emisjami gazów cieplarnianych wciąż wymagają bardziej zdecydowanych działań. Według danych zawartych w materiale Forum Energii polski sektor energetyki pozostaje drugim największym emitentem gazów cieplarnianych w UE, ustępując tylko niemieckiemu. Podkreślano, że Polskę czeka wiele zmian zarówno w gospodarce jak i energetyce.

Wiodącymi trendami będą te związane z rozwojem elektromobilności, gospodarką o obiegu zamkniętym, program „Czyste powietrze” i udział polski w tzw. Just Transition (działania mające na celu pomoc społecznościom „dotkniętym” przez węgiel w budowaniu silnych, odpornych i zróżnicowanych nowych gospodarek). Jak powiedział zgromadzonym w czasie prezentacji przedstawicielom mediów Paweł Mikusek – Just Transition będzie bardzo często słyszanym terminem w trakcie nadchodzącego COP24, warto zatem się mu uważnie przyglądać.


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X