EnergetykaGaz.

Jakóbik: Kuszenie Zełenskiego trwa (FELIETON)

Szczyt normandzki. Fot. Kremlin.ru

Szczyt normandzki. Fot. Kremlin.ru

Kuszenie Wołodymyra Zełenskiego przez Putina jeszcze potrwa podobnie jak budowa spornego Nord Stream 2 – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Prezydenci Rosji i Ukrainy spotkali się w Paryżu na szczycie normandzkim i omówili między innymi przyszłość dostaw gazu przez terytorium ukraińskie. Przywódca rosyjski Władimir Putin powtórzył, że Rosja może zaoferować Ukrainie rabat w wysokości 25 procent obecnej ceny końcowej. Jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski przyznał, że temat został „odblokowany”. Prezesi Gazpromu i Naftogazu poinformowali, że padło jedynie zagadnienie przesyłu gazu przez Ukrainę, ale nie doszło do żadnych rozstrzygnięć.

Putin i Zełenski rozmawiali o dostawach gazu przez Ukrainę

Gazprom domaga się porzucenia wszelkich roszczeń przez Naftogaz. Spółka ukraińska uważa, że dostosowanie kontraktu z Rosjanami do regulacji europejskich sprawi, że cena dostaw spadnie i nie będzie potrzebny rabat zaproponowany przez Kreml. Następne spotkanie trójstronne z arbitrażem Komisji Europejskiej miało się odbyć w grudniu, ale nadal nie jest znany termin rozmów. Tymczasem kontrakt przesyłowy kończy się z końcem 2019 roku.

Prezydent Władimir Putin przyznał, że doszło do ocieplenia relacji z Ukrainą. – Ale co z tego? – pytał. Kusił prezydenta Zełeńskiego wspomnianym rabatem, ale ten pozostał niewzruszony przekazując dalsze rozmowy „doradcom”. Warto w tym kontekście przypomnieć niejasną deklarację doradcy prezydenta Ukrainy do spraw energetyki Andrija Gerusa, który w sierpniu tego roku opowiedział się za przedłużeniem umowy przesyłowej z Gazpromem wbrew oczekiwaniom zgłaszanym konsekwentnie przez Kijów i Brukselę, które domagały się w procesie trójstronnym podpisania nowej umowy zgodnej z przepisami unijnymi. Jednak od tego czasu nie było słychać nowych komentarzy Gerusa na temat rozmów gazowych.

Niejasna deklaracja doradcy prezydenta Ukrainy przed rozmowami gazowymi z KE i Rosją

W czasie spotkania w Paryżu ukraiński Naftogaz słał nerwowe komunikaty z Kijowa. Dyrektor wykonawczy Juri Witrenko zapewniał na Facebooku, że ustępstwa wobec Rosjan są niemożliwe. Była to odpowiedź na sugestię premiera Dmitrija Miedwiediewa, który – z pewnością w koordynacji z Putinem – ponownie domagał się opcji zerowej w relacjach z Ukraińcami, czyli porzucenia wszelkich roszczeń. Można się zastanawiać, czy Naftogaz chciał w ten sposób wykluczyć jakiekolwiek ustępstwa pałacu prezydenckiego, których obawiali się obserwatorzy sugerujący możliwość dojścia do porozumienia Putin-Zełeński z pominięciem wszelkich mechanizmów multilateralnych, które faktycznie chronią Ukrainę w zamian za doraźne ustępstwa Rosji.

Kuszenie może jeszcze potrwać. Spółka Nord Stream 2 AG oficjalnie przyznała, że gazociąg o tej samej nazwie nie zostanie ukończony do końca 2019 roku. Sugerował to szereg informacji publikowanych wcześniej, w tym w BiznesAlert.pl, ale teraz doszło do oficjalnego potwierdzenia opóźnienia budowy. Wcześniej spółka NS2 AG przyznała, że rozpoczęcie dostaw nastąpi dopiero w połowie 2020 roku.

Rozmowy gazowe, a z nimi kuszenie Zełenskiego, mogą się przeciągnąć na Nowy Rok. Sugestia prezydenta Ukrainy, że rozmowy zostały odblokowane może ale nie musi zapowiadać ustalenie terminu kolejnego spotkania KE-Ukraina-Rosja. Nie oznacza to jednak, że Rosjanie nagle przyjmą konstruktywną postawę i przestaną opóźniać negocjacje. Pewnym sygnałem o ustępstwach Zełenskiego byłyby zmiany w zarządzie Naftogazu, na temat których można usłyszeć coraz więcej plotek.

Jakóbik: Chaos kontrolowany, czyli ciąg dalszy rozmów gazowych


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X